Számtalanszor találkozhatunk itt-ott, étlapokon, a "csőben sült" elnevezéssel, és talán, a neve miatt rendelni is szoktunk ilyenféle ételeket. De, valójában mit is jelent az a csőben sütés?
Lényegében (most lepődj meg), az az étel aminek a teteje, valamiféle (általában a sajt nagy szerepet játszik) tejtermékkel be van fedve, és sütőben, grillezőben rá van pirítva azt hívjuk csőben sütésnek. Tehát, a túrós csusza amit tepsiben összemelegítünk jó tejfölösen, esetleg még egy kis sajtot is szórunk (anyu így szokta) azt már hívhatjuk "Csőben sült túrós csuszának"
Az igazi csőben sütés-, gratinírozás - hoz, tartozik egy úgy nevezett Gratin mártás, ami nem más mint a Besamel mártásba tejszínnel elhabart tojássárgáját keverünk és ezzel vonjuk be az ételt (karfiol, brokkoli, rakott húsok, tészták) és szép pirosra sütjük. A tetejére szórhatunk sajtot is, de ha, a sajtot (klasszikusan: parmezán, esetleg ementáli) belekeverjük a mártásba, akkor azt már Mornay mártásnak hívjuk, az eljárás ugyan az.
Ma már egyre gyakrabban találkozom csőben sült étellel amin csak a sajt van gazdgon rápirítva.
Ettem már Gratinírozott túros palacsintát is, ami nem volt más mint tojássárgával elhabart tejföl egy kis cukorral, ezzel bevonva a palacsinta és megpirítva.
SPÁRGÁVAL RAKOTT HALFILÉ, CSŐBEN SÜTVE
Hozzávalók:
80 dkg minőségi halfilé
40 dkg spárga
20 dkg edami sajt
1 p. tejföl
2 ek. mustár
friss kapor
bors, só
Egy kiolajozott tepsibe, adagokba rakjuk a halfiléket, sózzuk, borsozzuk. Az tejfölt kikeverjük a mustárral és egy jó adag frissen aprított kaporral ízesítjük, ízlés szerint sózhatjuk.
A tisztított spárgát "előfőzzük", blansírozzuk és lehűtjük.
A tejfölös masszával megkenjük a halakat és rárakjuk a spárgaszálakat. A tetejét reszelt vagy vékonyan szeletelt (én így jobban szeretem) sajttal borítjuk be, sütőben 20-25 perc alatt, szép pirosra sütjük.
Köretnek párolt rizst ajánlok, mert én azt szeretem.
Mondjuk, én mindet rizzsel ennék, még a rizst is 😁
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése