TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2017. január 25., szerda

Fokhagyma és curry avagy Indi-pop

Egyszerűen, valami pikáns, fűszeres, lelket melengető, levesre vágyam. 
Egy biztos volt, hogy fokhagyma lesz benne; na nem azért, mert már a középkorban is hirdették egészségmegőrző szerepét és szívesen ajánlották, fertőzések, ízületi gyulladások, szűnni nem akaró köhögés, fogfájás ellen, a rovarcsípés és a kígyómarásról  nem is beszélve.
Hanem azért, mert szeretem 😉
Egyébként azt tudtad-e, hogy a Curry por, egy angol fűszerkeverék, és lényegében nem is nagyon tartalmaz Kari levelet.



 












CURRY-S FOKHAGYMALEVES,
  PIRÍTOTT KOCKÁKKAL ÉS MAGVAKKAL
Hozzávalók:
1,5 fej fokhagyma
2 dl tejszín
2 ek. liszt
1 ek. méz
ételízesítő vagy leveskocka (mííí? azért ez meglepő nálam 😲)
curry por
chili pehely
fehér kenyér
szezám és lenmag
olívaolaj
A megtisztított fokhagyma gerezdeket félbevágjuk, egy gerezdet félreteszünk, majd ételízesítő, vagy leveskocával ízesített vízben puhára főzzük. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a félretett, apróbbra darabolt fokhagymagerezdet és bormixer segítségével simára turmixoljuk.
A tejszínből és lisztből habarást készítünk és a levesünket besűrítjük, mézzel és curry porral ízesítjük, készre forraljuk.
A kenyeret felkockázzuk és olívaolajon elkezdjük pirítását, amikor kezd "sárgulni", pirulni, megszórjuk szezám és lenmaggal valamint chili pehellyel.
Amikor magokat pirítunk, ügyeljünk arra, hogy a serpenyőben hagyott magok (ez esetben  kenyérkocka is), a serpenyő melegétől, még tovább pirulhat, ezért célszerű a pirítás végén egy hideg tányérra átborítani.

 

2017. január 21., szombat

Pánkó és lekvár avagy Fánk a sütőből

Olyan rég ettem ilyen finomságot, hogy az már tűrhetetlen volt.
Eddig.















LEKVÁROS PÁNKÓ
Hozzávalók: 
50 dkg liszt
15 dkg puha vaj
3 dkg élesztő
1 db tojás + 1 kenés
2 dl tej 
3 ek. cukor
2 ek. tejföl
1 csipet só
szilvalekvár, vagy valami más, pikáns ízű pompa
szemes mák, díszítésnek
Az élesztőt cukrozott langyos (kézmeleg) tejbe morzsoljuk, hozzákeverünk két evőkanál lisztet (az 50 dekából)  és szép „habosra” felfuttatjuk.
A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk.
A többi hozzávalót, a felfuttatott élesztővel együtt a liszthez adjuk, és az egészből sima, rugalmas tésztát gyúrunk.  A tésztát letakarva, szoba hőmérsékleten legalább fél órát kelesztjük.
A megkelt tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, és 8 centis pogácsaszaggatóval köröket szaggatunk belőle. A tésztakorongokat sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, 15-20 percig ismét pihentetjük, kelesztjük. 
Aztán megkelt tésztáink közepét a hüvelykujjunkkal jól benyomjuk, „kis gödröket készítünk”. 










Megkenegetjük őket a felvert tojással, aztán a gödröcskékbe lekvárt rakunk úgy, hogy a tészta széléből körben legalább egy-két centi szabadon maradjon.
Előmelegített, 180 fokos sütőben (nálam légkeverés)  20 perc alatt megsütjük, de mint mindig, most is el kell mondani: a sütőjét mindenki maga ismeri !!!

 

2017. január 15., vasárnap

Alma és pogácsa avagy Kóstolóba jártam

A soron lévő  32. Blogkóstoló alkalmával, nem máshol mint A parókia konyháján jártam. 
Már az első látogatásomkor megakadt a szemem egy (számomra) érdekes sütin, "pogácsán". Ennek ellenére, azért még keresgéltem tovább a receptek között, de valahogy mindig visszatértem ehhez a kis egyszerű és érdekes finomsághoz. 
Igaz egy kicsikét eltértem az EREDETI RECEPTŐL , de ez nálam már öléggé megszokott 😉

 














ALMAPOGÁCSA
Hozzávalók:
60 dkg alma (picivel több is lehet)
40 dkg liszt
15 dkg kristálycukor
10 dkg vaj
1 cs. sütőpor
1/2 citrom
fahéj
A lisztet összekeverjük a sütőporral és a cukorral, egy kis fahéjjal ízesítjük, majd nagy lyukú reszelőn hozzáreszeljük az almát, belefacsarjuk a fél citromlevét, alaposan összekeverjük, aztán jöhet az olvasztott vaj, amit szintén alaposan belekeverünk.










Egy evőkanállal segítségével, sütőpapírozott tepsire kanálnyi halomcskákat pakolunk és előmelegített sütőben 190-200 fokon, 25-30 perc alatt szép pirosra sütjük őket.
A halomcskák nagyságától függően másfél / két tepsire való mennyiség.
Az igazsághoz tartozik, hogy az ilyenféle sütiket/pogikat illetve az állagukat szokni kell (hangsúlyozom, én nem 2 dl olajjal, mint az eredetit, hanem vajjal készítettem)  és kihűlve, hidegen sokkal jobban ízlett, és fogok is még készíteni 😋