TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2020. november 26., csütörtök

Csirke és paprika avagy Krumpli és sajt

Az a helyzet, hogy egy kedves ösmerősőm, már nem egyszer tett arra célzást, hogy én aztán nem nagyon rajongok az egyszerűbb, szárazabb étkekért. Ahogy nézegeti a receptjeimet mindig van valami kis szaft, mártás, öntet akármi, ha máshogy nem, akkor külön kínálom mellé...pff
Ma csirkepaprikást kívántam, nokedlivel... még délelőtt, amikor olasz receptek közt kóboroltam... aztán eszembe jutott, hogy az már megint szaftos és ezért egy kicsit variáltam rajt.
...ez meg majdnem száraz lett (nekem öléggé az 😉).
Azért túlzottan nem estem pánikba, inkább kanyarítottam hozzá egy jó kis köretet. 















KALIFORNIAI PAPRIKÁS CSIRKERAGU
  CHEDDAR SAJTOS BURGONYAPÜRÉVEL
Hozzávalók:
50 dkg csirkemell
10-12 dkg parasztkolbász
2 db kaliforniai paprika (piros-sárga)
1 cs. csemegehagyma
1 kg burgonya
4 ger. fokhagyma
5-8 dkg vaj
10-12 dkg Cheddar sajt (világos)
tej
bors, só
A burgonyát és a fokhagymagerezdeket megtisztítjuk, feldaraboljuk és együtt sós vízben feltesszük főzni aztán a szokásos módon burgonyapürét készítünk belőle, majd a végén reszelt Cheddar sajtot is keverünk hozzá.
Közben a csirkemellet kis kockákra daraboljuk és elkezdjük pirítani, a kolbászt felkarikázzuk, a paprikákat szintén kockára vágjuk és csemegehagymát is feldaraboljuk.
Amikor a hús már finoman pirul, megsózzuk, borsozzuk és hozzáadjuk a többi hozzávalót, elkavarjuk, 1 deci (ne ám többet 😲😜 ) vizet lottyintunk rá és közepes lángon  kb.10 perc alatt készre pároljuk.
A ragut a sajtos burgonyapüré tetején kínáljuk.






2020. november 25., szerda

Zöldség és rakott avagy Amit találtam

Ahogy azt tegnap már említettem, mostanában valahogy inkább a zöldségesebb dolgokra vágyom.
Ez ma is így történt körülnéztem a barlangomban és összeszedtem minden zöldséget (majdnem, azért holnapra is maradjon)  amik itt-ott elvoltak rejtve, aztán egy tepsibe szépen összeraktam őket és még egy picike hús is került bele.















NÉGY-ZÖLDSÉGES RAKOTTAS
  JOGHURTTAL ÉS PULYKAHÚSSAL
        (4-6 adag)
Hozzávalók:
40 dkg karfiol/brokkoli vegyesen (fagyos)
1 szál sárgarépa
1 db cukkini
15 dkg rizs
50 dkg darált pulyka felsőcomb
2 ger. fokhagyma
2 p. natúr joghurt (2x150g)
2 db tojás
10-12 dkg reszelt sajt
szerecsendió
lestyán
bazsalikom
kakukkfű
bors, só
olívaolaj
zsemlemorzsa
A sárgarépát megtisztítjuk, kiskockákra vágjuk, 1-2 percig olívaolajon, megsózva, pároljuk, majd hozzáadjuk a rizst aztán felöntjük a rizs mennyiségének duplája vízzel, ízesítésnek egy picike lestyánt dobunk bele és sárgarépás párolt rizst készítünk.
A brokkolit és a karfiolt (természetesen csak az egyik is lehet) felolvasztjuk és kisebb, apróbb darabokra vágjuk. (Én nem főztem, amikor már teljesen felolvadtak, így is kellemesre megpuhultak a sütés során.)
A darálthús egy kevéske olívaolajon 15-20 perc alatt megpároljuk, sózzuk, borsozzuk, bazsalikommal és kakukkfűvel, zúzott fokhagymával ízesítjük.
A joghurtokat kikeverjük a tojásokkal, óvatosan sózzuk, borsozzuk, frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
Egy kis tepsit (32cm) finoman kikenünk olajjal, meghintjük zsemlemorzsával, majd nagy lyukú reszelőn belereszeljük a cukkinit, aztán elterítjük rajta a sárgarépás rizst, a tojásos-joghurt kb. felével meglocsoljuk, megkenegetjük.
A húst összekeverjük a maradék joghurttal és a rizsen egységesen elosztjuk, utána rászórjuk a brokkolit és a karfiolt, picit lenyomkodjuk, aztán befedjük reszelt sajttal.
Előmelegített sütőben 180-190 fokon nagyjából 50 percig sütjük, illetve amig szépen megpirul a teteje.





2020. november 24., kedd

Zöldség és gombóc avagy Egy nap hús nélkül

Ma nem kívántam a húst, egyre gyakrabban vagyok így ezzel mostanában, ha előtte napokban jól bezabá, eszek húst.
Ma egyszerűen a zöldséglevesre voltam rá állva, de nem bítam ki, hogy egy kicsit máshogy, egy kis kunkorral készítsem el, ami nem is ördöngös dolog, talán csak ügyességet kíván; viszont a nevét is megváltoztatja.
A leves után pedig mákos tészta volt és ennek két magyarázata is van:
1.-nagyon régen ettem má kostésztát.
2.-végül is a mákos tészta is zöldség mert, hogy nem hús az biztos 😜 




 










GOMBÓCLEVES ZÖLDSÉGESEN
Hozzávalók:
2 szál sárgarépa
1 szál petrezselyem gyökér
1 fej vöröshagyma
1 p. tejföl
1 ek. liszt
lestyán
oregánó
-a gombóc:
40 dkg burgonya
10 dkg liszt
5 dkg füstölt sajt
1 db tojás
rozmaring
bors, só
A burgonyát héjában megfőzzük, megpucoljuk.
A megfőtt burgonyát burgonyanyomón áttörjük és amikor már kihűlt, a tojással, a lisztel, valamint a füstölt sajttal, sóval, borssal, aprított rozmaringgal ízesítve, összekavarjuk, „összegyúrjuk”.
Enyhén!!! megnedvesített kézzel, könnyű, laza mozdulatokkal, kis (kb.2-3cm) gombócokat formázunk belőle, amiket egyből a gyöngyöző forrásban levő sós vízben teszünk és 5-6 perc alatt kifőzünk.




Nekem kb.30 gombócocska is kijön, ebből a mennyiségből.




 
Közben egy tál hideg vizet oda készítünk.
Ez a gombóc alapból laza állagú, ezért amikor már megfőttek, egy szűrőkanál segítségével, szedjük át őket a hideg vízzel töltött tálba, aztán pár perc elteltével, már bátrabban leszűrhetjük, tálalásig félre tesszük.
A leveshez a vöröshagymát és a zöldségeket, felaprítjuk, feldaraboljuk, kevéske zsiradékon óvatosan lepirítjuk, befűszerezzük, amikor igényünk szerint megpuhultak a zöldségek, tejfölből és lisztből készült habarással tartalmasabbá tesszük.
Tálalás előtt a gombócokat beletesszük a forró levesbe, hogy átmelegedjenek.
Ha nincs ellenünkre, a gombócok leszűrt főzővizével is felönthetjük a zöldségeket, hisz’ abban is vanna ízek 😉
Csak 1-2 jó tanács a gombóc főzéséhez:
Ne lobogjon túlságosan a víz, de gyöngyözve forrjon! Amint azt említettem a kezünk nedves legyen és ne vizes, ha túl ragadáncsos a kezünk, töröljük meg. Ne pepecseljünk a gombócolással, (annál nehezebb lesz) mielőtt végképp feladnánk 😉 inkább adjunk finoman lisztet a tésztánkhoz, de ez befolyásolja a kész gombócunk állagát. Nekem sikerült, könnyű és kellemes puha gombót főznöm, Neked miért ne sikerülne! Nem figyelem a burgonyafajtákat vásárláskor, ami szimpi azzal főzök, de tudom, hogy egy ilyen gombóc, tészta állagát maga a burgonya is befolyásolja, befolyásolhatja. 












2020. november 21., szombat

Vaddisznó és a pásztor avagy A nehézségek ellenére

Szóval, már egy jó ideje, fejemben van (gondolatban) a Pásztortarhonya, ami egy népi, olcsónak számított, pörköltalapon készülő egytálétel tarhonyával, burgonyával és általában vagy jó esetben kolbásszal, szalonnával.
Ennek van egy úribb, gazdagabb változata a Pásztorhús, ahol a kolbászt már hússal (pörköttel) helyettesítik, de azért itt sem okoz óriási problémát, ha kerül bele icike-picike kolbászka.
A héten szerencsém volt akciós vaddisznóhúshoz, gondoltam ez pont jó lesz nekem, egy igazán úri, de mégis csak olcsóbb Pásztorhúshoz (ha már megadhatom a módját) és így ténylegesen is a fejemben lehet, igaz csak egy kis időre... onnan pedig irány a bendőm.  
Hama-hama átugrottam a maszekhoz, finom csípős kolbászért, hogy jól "elrontsam" vele a szám ízét és az étkemet 😉😁
Hazaérve, egyből neki is álltam a főzésnek és mint minden bölcs ember a kolbász szeletelésével kezdtem; mivel az első szelet  falat  darabka pár centi, kicsit vastagnak bizonyult, gyorsan félredobtam, épphogy eltudtam kapni a számmal.
Aztán folytattam tovább,... de a fene egye meg, csak nem akart sikerülni ez a nyomorúságos szeletelés, darabolás, most már mindegy minek nevezzük, a végén úgyis haraptam...
Mindezen szomorú nehézségek ellenére elkészült az én Pásztorhúsom fincsi vaddisznóhússal és kolbász előétellel  😋😊












PÁSZTORHÚS
    VADBÓL
Hozzávalók:
1 kg vaddisznó pörkölthús
15 dkg kolozsvári szalonna
2 fej vöröshagyma
2-3 ger. fokhagyma
2 db paprika
1 db paradicsom
80 kg burgonya
20 dkg tarhonya
fűszerpaprika
kakukkfű
kömény
sertészsír
A vaddisznóhúst felkockázzuk és a kolozsvári szalonnát is kis kockákra vágjuk.
A vöröshagymát felaprítjuk sertészsíron aranysárgára sütjük, majd hozzáadjuk a húst és a szalonnát.
Amikor a hús már finoman lepirult, megsózzuk, köménnyel, kakukkfűvel és zúzott fokhagymával ízesítjük, meghintjük fűszerpaprikával, és vízzel felöntögetve, lényegében pörköltet főzünk.
Közben a tarhonyát szárazon megpirítjuk, a burgonyát felkockázzuk, a paprikát és a paradicsomot is nagyobb darabokra vagdossuk.
A sütőt bemelegítjük 180 fokra.
Ha a hús már kellően megpuhult, belekeverjük a pirított tarhonyát, a kockákra burgonyát a paprikát és a paradicsomot, felöntjük annyi vízzel, ami épphogy ellepi, 1-2- perc alatt összeforraljuk (szükség szerint utóízesítjük), majd egy fedővel lefedve, betesszük az előmelegített sütőbe 30 percre, aztán onnan kivéve, fedő alatt, még 15 percig pihentetjük, csemegeuborkával, almapaprikával vagy jóféle házi savanyúsággal kiegészítve kínáljuk.






2020. november 18., szerda

Brokkoli és rizs avagy Majdnem

Van az úgy, hogy még délidőben fingomsincs van a napi jutifalatomról, járkálok a városban, mászkálok a boltokban, de semmi... ilyenkor addig-addig ökörködöm, míg valaki meg nem hív ebédre.
Ma is így volt, csak rövidre vágva, tehát mászkáltam és ökörködtem én böcsülettel, csak épp ebédre nem hívott meg senki.... (ma sem)
...de kaptam egy jó nagy pofo ötletet 😉😘















BROKKOLIS RIZOTTÓ
      KÉK SAJTTAL

 Hozzávalók:
30 dkg rizotto rizs (pl.Aborio)
1 db brokkoli
1,5 dl fehérbor
4 dkg Gogonzola (kéksajt)
1 szál sárgarépa (10-12dkg)
1 kisebb vöröshagyma
rozmaring

A brokkolit apró rózsáira szedjük, a szárrészét megtisztítjuk (az alsó, vastagabb részt „meghámozzuk” azaz a fásrészét eltávolítjuk), majd apró kockára daraboljuk.
A megtisztított vöröshagymát és sárgarépát szintén felaprítjuk és a brokkoliszárkockákkal együtt egy kis olívaolajon megfuttatjuk, picit megsózzuk.
Ezután adjuk hozzá a rizst, elkavarjuk, átforrósítjuk, majd meleg vízzel felöntögetve, (de mindig csak annyi vízzel, ami épphogy finoman ellepi) folytonos kevergetéssel főzzük, kb.10 percig.
Aztán hozzáöntjük a bort is, beleszórjuk a brokkolirózsákat, aprított rozmaringgal ízesítjük és kevergetve tovább főzzük, ha elforrta a levét, melegvízzel felöntögetjük.
Amikor a rizs kellemesen megpuhult beletördeljük a kéksajtot, addig keverjük amíg az elolvad és egyből tálaljuk is.
Mindenképp dolgozzunk friss brokkolival és így kellemes roppanós marad, ha jobban szeretnéd a brokkolit megfőzni akkor már az rizzsel együtt elkezdheted főzni, de... inkább ne 😉





 
 
 
 







2020. november 17., kedd

Köles és vargánya avagy Ma

Ma.
Ez ilyen egyszerű.
M. A. 
Ilyen egyszerű volt az étkem is, párol, süt, pirít.
Köles, szűz, vargánya.
Azéert azt mindenképp el kell mondani, hogy a vargányát én szedtem
...elő a fagyasztóból 😉👌












SZŰZÉRMÉK PIRÍTOTT VARGÁNYÁVAL
      ÉS ÍZLETES KÖLES KÖRÍTÉSSEL

Hozzávalók:
60-80 dkg szűzpecsenye
30-40 dkg vargánya gomba
20 dkg köles
7 dl víz
2 fej vöröshagyma
2 ger. fokhagyma
1 db kápia paprika
petrezselyem zöldje
bors, só
A kölest egy szűrőben alaposan! átmossuk, lecsepegtettjük.
A kápia paprikát, finom apró kockákra vágjuk.
7 deci vizet, megsózunk és felforraljuk.
A vöröshagymát felaprítjuk, egy kis olívaolajon aranysárgára sütjük hozzáadjuk a kölest, az apróra vágott kápia paprikát, zúzott fokhagymával ízesítjük, majd a forrásban levő vízzel felöntjük, elkeverjük, lángot legyengítjük, a vizet a köles szintjéig elforraljuk, aztán egy fedővel letakarva, a tűzről lehúzva, 20-25 percig hagyjuk saját gőzében párolódni, dagadni. (Tehát hasonlóan készítjük, mint a párolt rizst.)
A szűzpecsenyét felszeleteljük, sózzuk, borsozzuk és egy kevéske olívaolajon néhány perc alatt megsütjük, egy tányéra szedjük és tálalásig letakarva félretesszük őket.
A vargányát felszeleteljük és ugyanabban az edényben, amiben a húsokat sütöttük, szépen megpirítjuk.
Tálalás előtt a kölest egy villa segítségével fellazítjuk a tetejére tesszük a szűzérméket, majd a vargányával koronázzuk.






2020. november 11., szerda

Liba és árpa avagy a Ha már Ton napja van

Mivel tegnap befaltam a káposztát és a burgonyát, ma egy afféle magyaros hangulatot adtam  libamenümnek 😉
A levest majd holnap hozom vagy valamikor, most a melleké a főszerep 😊😋 














MAJORÁNNÁS LIBAMELL
  MAGYAROS ÁRPAKÁSÁVAL
Hozzávalók:
2 db egész csontos libamell (2x  kb.75 dkg)
20 dkg árpagyöngy (gersli)
1 fej vöröshagyma
2 ger. fokhagyma
30 dkg paprika
25 dkg paradicsom
10 dkg csemegeuborka
őrölt kömény
majoránna (őrölt,  most találkoztam vele először)
lestyán
bors, só
A libamelleket leválasztjuk a csontról, picit megformázzuk (a felesleges zsíros részeket levágjuk, a hártyákat eltávolítjuk, a csontból levest főzünk.)










A levágott, zsíros, bőrös részeket felkockázzuk és tepertőnek kisütjük, a zsírját félre tesszük.
(Ha csak libamellfilével dolgozunk, ez a fázis kimarad.)
A gerslit néhány órára (akár egy éjszakára) hidegvízben áztatjuk; ezután leszűrjük, leöblítjük, és lestyánnal ízesített, sós vízben „pattanós” puhára főzzük.
A paprikát, a paradicsomot és az csemegeuborkát felcsíkozzuk.
A vöröshagymát felszeleteljük, egy kis libazsíron megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a többi zöldséget, zúzott fokhagymával, köménnyel és majoránnával ízesítve lecsószerűen, rövid lére, megsütjük, majd összeforgatjuk a leszűrt, leöblített, finom, roppanós főtt gerslivel.
A sütőt bemelegítjük 160-170 fokra.
A libamellek bőrét beirdaljuk, (de csak a bőrét, a húsába nem vágunk bele!), sóval borssal, majoránnával ízesítjük, alaposan bedörzsöljük.
Egy száraz serpenyőben, a bőrével lefelé, közepes lángon 5-6 percig pirítjuk, illetve kisütjük a zsírját, majd átfordítjuk és ott is 3-5 percig sütjük.
-Célszerű olyan serpenyőt használni amit a sütőbe is berakhatunk.-
Ha a serpenyőnket nem tudjuk berakni sütőbe, akkora melleket átrakjuk egy tepsibe, meglocsoljuk a zsírjával, és az előmelegített sütőben 6-10-12 percig sütjük (ez ugyi attól függ mennyire szeretnénk átsütni, de semmiképp nem szárítsuk ki -köszi-).
A sütőből kivéve, legalább! 5 percet pihentetjük.
A még meleg árpakásába tálaláskor 4-5 evőkanál tejfölt keverünk, kiadagoljuk, tetejére tesszük a pihentetett és felszeletelt libamellet, aztán megszórjuk a tepertővel.
-Ha már magyaros akkor kiegészítőként egy kis csípőset kínálhatunk mellé.





2020. november 10., kedd

Káposzta és alma avagy Máról holnapra

Ami igaz az igaz, máról holnapra nem megy semmi...
Na de nálam ez is borul 😎 há mer naná 😜
Szóval az a helyzet, hogy én holnap eszem (falok, zabálok) libát és valószínű más is, annak a receptjét pedig, hogy is tudnám ma megosztani veletek Drágájim?! Mi? Ho-gyan? Mikor még én se tudom! ...picit se vagy sem.
Azért ne szomorkodjatok ám, ma olyant készíettem, ami holnapra (hoppá, mégis) pont jó lesz nektek, csak épp libát kell sütni hozzá, az meg megy pikk-pakk, ha van hozzá libátok vagy valamelyik alkatrésze és időtök, illetve sütőtök (👈ez olyan vicces így).
Én hurkacombot és kolbászmellet falatoztam ezzel a mai színcserés körítéssel ami, mint azt az előbbi mondatban említettem, akár illetve pont jó a libához vagy a kacsához, esetleg oldalashoz hmm... tarjához, vegásoknak csak úgy magába, tehát majdnem mindenhez 😉
Hello-hello! lekváros palacsintához nagyon sza...  szabad gondolkodást igényel 😖...bááár aztán?















Akármihez való
 ALMÁS-FEHÉRBOROS PÁROLT KÁPOSZTA
  ÉS CÉKLÁS-HAGYMÁS TÖRT BURGONYA
vagy krumpli
Hozzávalók:
1,2 kg káposzta
30 kg alma
2 ek. kristálycukor
5 ek. ételecet (10%-os)
2 dl fehérbor
2+2 ek. étolajolaj vagy sertészsír  (holnap libazsír vagy kacsaolaj 😊)
80 dkg burgonya
20 dkg cékla
1 kisebb fej vöröshagyma
őrölt kömény
őrölt rozmaring

A káposztát megtisztítjuk és nagyjából centis csíkokra vágjuk.
A kristálycukrot 2 evőkanál olajon aranysárgára karamellizáljuk, rádobjuk a káposztát, hozzáöntjük a bort, megsózzuk, köménnyel és rozmaringgal ízesítjük, elkeverjük aztán az ecettel is meglocsoljuk.
Fedő alatt, figyelve, kevergetve, közepes lángon puhára pároljuk, az utolsó 5-10 percben a meghámozott, gerezdekre vágott almát is beleforgatjuk.
A céklát meghámozzuk picike kockákra daraboljuk és sós vízben feltesszük főzni; közben a burgonyát is megtisztítjuk és felkockázzuk.
Ha a célka már szépen puhul, hozzáadjuk a burgonyát és készre, jó puhára főzzük, leszűrjük, összetörjük.
A vöröshagymát felaprítjuk, egy kevéske zsiradékon finoman megpirítjuk, majd a tört céklás burgonyával összekeverjük, köménnyel ízesítjük, szükség szerint sózzuk.



































...na még egy picit...

2020. november 9., hétfő

Spenót és csirke avagy Ebben kevés a rizsa

A mai mannámról nem akarok sokat rizsázni, főleg azért nem, mert idegi közben szokás szerint kétszer is elment a net 😕😠










SPENÓTOS-CSIRKÉS PITE
   MOZZARELLÁVAL ÉS JOGHURTTAL
Hozzávalók:
-a ragu -
50 dkg csirkemell
10 dkg füstölt tarja
20 dkg spenót
15 dkg pizza mozzarella
1 nagy p. natúr joghurt (450g)
1 db tojás
1 kisebb fej vöröshagyma
4 ger. fokhagyma
őrölt kömény
tárkony
bors, só
-a tészta -
30 dkg liszt
2 dkg élesztő
1,5 dl tej
4 ek. olívaolaj
1 ek. kristálycukor
A tésztához az élesztőt kézmeleg, cukros tejben felfuttatjuk, majd a liszttel, olajjal és sóval alapos gyúrással, szép sima tésztává dagasztjuk; aztán nagyjából 2/3 – 1/3 részre osztjuk, cipóvá formáljuk őket és duplájára kelesztjük.
A spenótot megtisztítjuk, egyszer-kétszer átvagdossuk, a vöröshagymát és a tarját felaprítjuk, a csirkemellet 2 centis kockákra vágjuk, a sajtot lereszeljük.
Egy kevéske olajon üvegesre sütjük a hagymát, hozzáadjuk a tarját és a csirkemellet, aztán 5-8 perc elteltével zúzott fokhagymával, tárkonnyal, köménnyel, borssal és sóval ízesítjük, majd a spenótot is belekeverjük.










Amikor a spenót már összeesett, lehúzzuk a tűzről és langyosra hűtjük.
Egy 28 centis pite-/torta- formát gyengén kiolajozunk.
A nagyobb tésztát köralakúra nyújtjuk és a formát kibéleljük vele, de a peremét picikét kilógatjuk.
A meghűlt spenótos-húsos részbe belefogatjuk a lereszelt sajtot és a tésztával bélelt formába öntjük, egyenletesen elosztjuk.









A joghurtot a tojással kikeverjük és a húsosrészre öntjük (a joghurtot picikét sózhatjuk is de kombináljuk bele a húsos rész sósságát!).
A másik/kisebb tésztát szintén kinyújtjuk és a piténket befedjük vele, a kilogóra hagyott tésztarészeket ügyesen visszahajtogatjuk és összecsipkedjük, úgy hogy ezzel légmentesen lezárjuk az egészet, majd a tetejét egy villával néhány helyen megszurkáljuk
180-190 fokos előmelegített sütőben 30-35 perc alatt szépen megsütjük.
Tálalás előtt a tetejét fokhagymás olívaolajjal megkenegethetjük.
Legyünk erősek és türelmesek 😊 az első szeletet nem a legegyszerűbb kiszedni, de nagyon megéri 😉