TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2011. november 29., kedd

T.T.T.

Én szeretem a túrós tésztát, csak egy kicsit már unalmasnak tartom. Ekkor jön egy feladvány és az agyam elindul...
Vajon mit lehet készíteni túróból tésztából és tonhalból ??? Hát, talán... nem is tudom... esetleg... vagy... izé... szóval... meg van ! Túrós tészta, tonhallal :) 















TÚRÓS LIGUINE, CSÍPŐS TONHALRAGUVAL
Hozzávalók:
40 dkg linuine (vékony metélt tészta)
2 dob. tonhal (kb.:2x112g)
25 dkg túró
3 db tojás
1 fej vöröshagyma
2 dl tejszín
2-3 db csípős paprika (ízlés szerint)
1 tk. szardellapaszta
1dl fehérbor
olívaolaj
kakukkfű
zellerlevél
bors, só
A linguine tésztát sós, olajos vízben kifőzzük. Közben a felkockázott vöröshagymát olívaolajon megfonnyasztjuk és rádobjuk a tonhalat, felöntjük 1dl fehérborral, hozzákeverünk egy teáskanál szardellapasztát és jól kiforraljuk. A csípős paprikát felaprítjuk, majd hozzáadjuk a tonhalhoz, ízesítjük kakukkfűvel, zellerlevéllel és durva borssal, felöntjük a tejszínnel és sűrűre visszaforraljuk. A túrót a tojásokkal és  csipet sóval alaposan összekeverjük, elhabarjuk. A kifőtt tésztát, forró olívaolajon átforrósítjuk és ráöntjük a tojásos túrót, összeforgatjuk, rásütjük (picit meg is piríthatjuk), tálaláskor a tonhalraguval a tetején kínáljuk.

2011. november 28., hétfő

Csak csendben, csak halkan

A bab alacsony cukortartalma és kiemelkedő vastartalma, ami vetekszik a spenótéval, és emésztést segítő hatása miatt az egészséges étrendünk részévé kell, hogy váljon. Nem beszélve arról, hogy nagyszerű B1 és K-vitamin, folsav, magnézium, és nátrium forrás.
Az ázsiai konyha a babot édesen, általában püré formájában is használja.
Ez számomra nem is olyan meglepő infó, hisz' az én drága Mamikám egyszer már meglepett "gesztenyepürével" ami babból készült.
A rómaiak a babot használták névtelen szavazásra is, a fehér  a kedvező, a fekete az elítélő döntés jele volt.
Egy amerikai kutatás szerint, heti kétszeri bab vagy lencse fogyasztás 24%-al csökenti a mellrák kialakulásának tényezőit. 















GYÖNGYBAB LEBBENCS
Hozzávalók:
35 dkg gyöngybab
25 dkg sárgarépa
1 nagy fej vöröshagyma
3-4 ger. fokhagyma
10 dkg kenyérszalonna
10 dkg lebbencs tészta
2 szál babérlevél
sertészsír
tárkony
bors, só
A babot legalább egy éjszakára beáztatjuk, majd leszűrve friss vízben felrakjuk főzni; ha az első forrás után leöntjük a vízét és új vízben, sózva és babérlevéllel főzzük készre, állítólag enyhül a kellemetlen hatása (én nem szoktam játszani vele). A vöröshagymát és a sárgarépát felkockázzuk és sertészsíron kissé megpirítjuk. A tűzről lehúzva hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, elkavarjuk és felöntjük vízzel, a tűzre visszarakva nagyon puhára főzzük. Amikor már puha és csak annyi víz van rajta, hogy éppen ellepi, szép simára leturmixoljuk és félre tesszük. A szalonnát felkockázzuk, és kipirítjuk a zsírját; a pörcöt szintén félre rakjuk és a zsiradékban (ha szükségét látjuk egy kis zsírt rakhatunk hozzá) megpirítjuk az összetört lebbencstésztát. Amikor a bab majdnem megfőtt, bele rakjuk a tésztát és  amikor a tészta is megfőtt, beleöntjük a  leturmixolt répás pépet és ezzel besűrítve a levesünket, tárkonnyal ízesítve, készre főzzük. Tálaláskor a szalonna pörccel megszórjuk.

2011. november 21., hétfő

Na, ezt fújd fel

Szintén a SparChef receptversenye ihlette ezt az ételt. 
Eszembe jutott az, amit már „egyszer” írtam is, hogy vajon mit főz az emberfia, ha „nincs itthon semmi”
A verseny mostani szakaszának alapanyagai pontosan ezt a  érzést keltették bennem. 
- Benézel a kamrába semmi, csak egy kis olaj, bor, száraz tészta :/, irány a hűtőszekrény túró, olajoshal.
Nem mondom, pár napot gondolkodnom kellett ezen az alapanyag orgián... aztán egyszer csak beugrott (jó,azért egy-két dolgot még találtam hozzá) és elkészült.
Azóta is itt van a számban az íze, remélem Ti is kipróbáljátok! 
Ennyi...
...és az agyam azóta is pörög. 














TONHALAS FUSILLI-FELFÚJT, TÚRÓVAL
ÉS FEHÉRBOROS MAJONÉZMÁRTÁSSAL
Hozzávalók:
20 dkg fusilli (orsó tészta)
20 dkg túró
2 dob. tonhal konzerv (kb.:112 g.)
3 db tojás
1 dl fehérbor
2 dl olívaolaj
5 dkg porcukor
1 tk. mustár
1 tk. kristálycukor 
1 cs. kapor
bors, só 
(tejföl)
A tésztát, sós vízben kifőzzük. 
Akihűlt tésztához hozzákeverjük a túrót és a jól lecsepegtetett tonhalat, valamint fél deci fehérbort és kettő tojás sárgáját. Ízesítjük apróra vágott kaporral, sóval és borssal. Félre tesszük pihenni, hogy a bor yamata jól átjárja.
Amíg pihen a „túróstésztánk” felverjük a három tojásfehérjét egy teáskanál cukorral. Az így kapott, jó kemény tojáshabot finoman beleforgatjuk a tésztába, ügyelve arra, hogy ne nagyon törjük szét.
Ezután olívaolajjal jól kikenünk egy 18 cm-es zsúrtorta fomát, beleöntjük a tésztát és előmelegített sütőben köyepes hőfokon, lassan,  45-50 percig sütjük.
Ezalatt elkészítjük a mártást.
A maradék egy tojás sárgájához hozzáadunk egy teáskanál mustárt és folyamatos keverés mellett belecsurgatunk közel 1,5 dl olívaolajat, sózzuk, borsozzuk és a porcukorral ízesítjük.
Tehát, sűrű, házi majonézt készítünk amit egy fél deci fehérborral fellazítunk.(Esetlegesen, tejföl hozzáadásával, tartármártást is készíthetünk belőle)  
A felfujtunkat kis pihentetés után négy részre vágjuk, tépett salátalevelekkel tálaljuk és meglocsoljuk a mártással.
Őrülten Jó Étvágyat kívánok mindenkinek!

2011. november 14., hétfő

Jajj, mindjárt itt vannak

Na, kérem szépen ! Mit csinál az ember az utolsó pillanatban : hamar, gyorsan összeszór mindent egy tálba... főzni, sütni már nincs idő... hát, akkor kész, Jó Étvágyat ! Reggelire, vacsorára, előételnek, borozáshoz, sörözéshez, vagy csak úgy.

 












SAJTOS SONKATATÁR 
Hozzávalók:
10 dkg edami sajt
15 dkg sonka (lehet vegyesen füstölt és gépsonka)
1 db tojás sárgája
1/4 db vöröshagyma 
1 ger. fokhagyma 
5 dkg vaj
1 ek mustár 
3 ek balzsamecet 
fűszerpaprika
só, bors  
A sajtot és a sonkát, a hagymákkal együtt ledaráljuk (ha krémesebb állagot szeretnénk, akár kétszer vagy többször is). Majd hozzáadjuk a többi ízesítő anyagot, a puha margarint és egy tojás sárgáját; a sózással vigyázzunk! inkább kóstolgassunk. Alaposan összekavarjuk a masszánkat és jól lehűtve, pirítóssal, salátával és alma vagy akár körte gerezdekkel kínáljuk.

Manapság már mindenből készítenek "tatár" elnevezésű dolgokat, ezért talán nem baj, ha én is így neveztem el ezt az étket; és ha ez nagyon zavarna valakit, hívja nyugodtan szendvicskrémnek XD

2011. november 12., szombat

Majális

Szinyei Merse Pál: Majális 
A domboldalban egy nagy fa árnyékában, boldog fiatalok piknikeznek. Beszélgetnek, viccelődnek. Két legény valószínűleg felakarja szedni a csajokat egy kis esti kikapcsolódáshoz, míg kalapos társuk egy eldobott üres üveget talál és megnézi, hogy visszaváltható-e. A földre terített asztalkendőn borocska, gyümölcsök és finom harapni valók. A fekvő fiatalember épp, az örömük és boldogságuk egyik fő forrását fényképezi, (sajnos a képen nem jól látható) ami nem más, mint egy Fűszeres fonott kalács, sajttal és sonkával.
Ezzel a receptel is buzdítanék mindenkit a receptversenyekre, ugyanis a Spar Chef játékában ez a kalács elhozta nekem a szakmai díjat.
Fantázia, bátorság, jó étvágy !!!














FŰSZERES FONOTT KALÁCS, SAJTTAL ÉS SONKÁVAL
Hozzávalók:
55 dkg liszt
10 dkg edami vagy pannónia sajt
10 dkg sonka 
6 dkg margarin
2 db tojás
4 dl tej
3 dkg élesztő
1 ek cukor
kakukkfű
bazsalikom
rozmaring
bors,só
A szobahőmérségletű, átszitált lisztbe belerakjuk egy tojás sárgáját, a sót és a 3,5 dl kézmeleg tejben, egy kanál cukorral felfuttatott élesztőt és elődagasztjuk. Amikor a tésztánk kezd egyállagúvá összeállni, hozzáadjuk a felolvasztott margarint. Legalább 10 percig kitartóan dagasztjuk, úgy hogy, minél több levegőt vigyünk a tésztánkba (lásd.: farsangi fánk). Az így kapott nagyon finom, lágy tésztánkat 3 egyforma részre osztjuk és formás kis cipókat formálunk belőlük. Vigyázzunk !!! a tészta igen laza, de ügyeljünk arra, hogy NE LISZTEZZÜK TÚL, csak amennyi szükséges. A 3 cipót legalább egy órán át, langyos helyen kelesztjük. Közben a sajtot és a sonkát apró kockákra daraboljuk. A megkelt cipóinkat szép vékonyra (kb.: 1-2 mm) kinyújtjuk és az egyiket megszórjuk a sajttal és kakukkfűvel, a másikat sonkával és bazsalikommal, a harmadikat bátran megborsozzuk és meghintjük őrölt rozmaringgal (csak 1 tipp: természetesen frissen aprított rozmaringot is használhatunk, de nekem most pont nem volt itthon, épp ezért őröltet használtam és a színe miatt, egy pici, aprított petrezselyemzölddel "csaltam"). A tésztáinkat feltekerjük mintha csigát készítenénk; és a 3 tekercset ügyesen összefonjuk. Belerakjuk egy tepsibe és a tetejét meg kenjük egy felvert tojással és még minimum fél órát kelesztjük, közben meg-meg kenegetjük a maradék tojással. Középmeleg sütőben szép pirosra sütjük, amikor kivesszük a sütőből, még forrón megkenjük a maradék 0,5 dl tejjel amibe egy pici sót és borsot is rakunk. Konyharuhával betakarva pihentetjük illetve hűtjük. Őrülten Jó Étvágyat kívánok mindenkinek! 

2011. november 11., péntek

'11.11.11. Én vagyok a ludas, és hamis a kása

Most aztán sikerült rendesen átformálnom, leegyszerűsítenem a Ludaskását. A történet ugyanis az, hogy az én kisvárosomban hiába keresgéltem libaaprólékot vagy kacsaaprólékot; nem leltem sehol (Legalábbis most, máskor biztos van, de nekem most kellet volna. Nem baj, legközelebb erre hajtok egész évben.). Gondoltam, akkor elkészítem libamájjal vagy kacsamájjal; de azt sem kaptam. Így be kellet érnem a jól bevált pulykamájjal. Ez talán nem nagy szentségtörés, ha csak arra gondolok, hogy Bódi Margó tyúkból készíti...















LUDASKÁSA  ahogy én készítem
Hozzávalók:
4 db libacomb
1 fej vöröshagyma
4 ger. fokhagyma
1 db alma
5 dl vörösbor
libazsír
kömény
majoránna
borsikafű
bors, só

A kásához:
20 dkg rizs
15 dkg pulykamáj
10 dkg húsos szalonna
10 dkg sárgarépa
10 dkg petrezselyem gyökér
10 dkg zeller
1 fej vöröshagyma
2 ger. fokhagyma
1 dl vörösbor
majoránna
borsikafű
ételízesítő
Az alaposan megtisztított combokat, bátran befűszerezzük és sózzuk. Ajánlatos lehet megtűzdelni őket szalonnával, de én most szép fiatal combokat kaptam (meg szalonnám sem volt annyi), ezért eltekintettem tőle. Tepsibe rakva, egy-egy evőkanálnyi libazsír teszünk a combokra, ez bőven elég mert a liba zsíros (libazsíros). A megtisztított hagymákat és az almát durván feldaraboljuk, és a tepsibe szórjuk a combok mellé, majd felöntjük a vörösborral. Alufóliával befedjük a tepsit és kb.: 2-2,5 órán keresztül nem nagy hőfokon sütjük. Közben szúró, böködő próbával ellenőrizzük a puhaságot; amennyiben szükségét látjuk egy kevés vizet önthetünk alá. Az utolsó tíz percben fólia nélkül, picit nagyobb hőfokon szép pirosra sütjük.

A szalonnát és a vöröshagymát felkockázzuk (nem kell apróra) és üvegesre pirítjuk, majd rá dobjuk a felkockázott májat és a feldarabolt zöldségeket. Amikor a máj elveszti nyers színét, hozzáadjuk a megmosott rizst, pár percig még pirítjuk, aztán befűszerezzük és felöntjük bő fél liter forró vízzel, amit ételízesítővel "leves" szerűvé tettünk. Kis lángon, addig forraljuk és közben kevergetjük amíg a víz el nem forr a rizs felszínéig. Ennél a pillanatnál, hozzá öntünk egy deci vörösbort; és már lefedve készre pároljuk, mintha sima rizst készítenénk.

2011. november 7., hétfő

Nem csak optikai-tuning

Mit is mondhatnék a rakott krumpliról - szaftosan, szárazabban, lecsókolbásszal vagy füstölttel, szalonnásan vagy sajttal, hagymával, fokhagymával, fűszeresen... Van aki így, van aki úgy és van aki mindenhogy, mindegy, hogy...  
A rakott krumpli jó, sőt egyszerűen feltuningolva, Őrülten Jó !!!
Ez az ételem a Spar Chef pályázat 2. fordulójára készült. A megadott, kötelező hozzávalók listája a következő volt: sonka, sajt, tojás, margarin és fekete bors.














RAKOTT BURGONYA, PIPIHUSIVAL
Hozzávalók:

60 dkg csirkemell filé 
80 dkg burgonya
10 dkg edami sajt 
10 dkg sonka 
5 db tojás
5 dkg margarin
1 fej vöröshagyma 
1 p. tejföl 
1 fej vöröshagyma 
zsemlemorzsa 
szerecsendió 
só, bors
A burgonyát héjában megfőzzük és 4 db tojást is megfőzünk (szintén héjában! he-he XD). A tejfölt 1 db nyers tojással, sóval, borssal és őrölt szerecsendióval elhabarjuk. A csirkemellet felszeleteljük, sózzuk, borsozzuk és forró margarinon elősütjük, abban az edénybe amelyikben a húst sütöttük - a visszamaradt margarinon megpirítjuk az apróra vágott hagymát. A megfőtt, felkarikázott burgonyát és a pirított hagymát, finoman hozzákeverjük a tojásos-tejfölhöz. Egy tepsit (kb.:20x32) kikenünk margarinnal, megszórjuk zsemlemorzsával és beleöntjük a burgonyát. Az egységesen eloszlatott burgonyára, rá rakjuk adagonként a hússzeleteket, úgy, hogy tálaláskor könnyen eltudjuk választani (adagonként) egymástól ! 














A szeletekre rá karikázzuk a főtt tojásokat, betakarjuk a sonkaszeltekkel, majd a sajttal, megszórjuk egy csipet zsemlemorzsával (így szebben pirul) és borssal.

 













Gázsütő 4-es fokozatán szép pirosra sütjük. 
Csemege uborkával vagy a Nagymama házi csalamádéjával ajánlom mindenkinek ezt az Őrülten Jó Ételt!

    2011. november 5., szombat

    Hibázz!!! ... és utána gondolkodj

    Nem vagyok édesszájú, de ma valahogy megkívántam  a máglyarakást.
    Szerintem, a legtöbb emberben a máglyarakásról az a kép él, amit az étkezdében vagy az Anyutól megszoktunk. Egy szép nagy kocka, vastagon tojáshabbal a tetején, a belseje zamatos almás-diós, baracklekváros, puha, "szaftos" kényeztetés.
    Az interneten számtalan receptet megnéztem (egyébként ismerem; elhihetitek), de nem találtam olyant ami nekem jó lenne. Nem vagyok nagy igényű;... csak egyedül, és ha a Mama itthon lenne, akkor is csak egy adag máglyarakás kellene, mert Ő nem szereti. Egy adagos receptet; akár hiszitek, akár nem; nem találtam... Akkor, ezt most, nem is lehet megcsinálni... én meg máglyarakás nélkül maradok...,ha csak...

    Ez nem egy nagy dolog, csak egy ötlet; "magányos" estékre.

     












    MÁGLYARAKÁS, CSAK NEKEM
    Hozzávalók:
    1 db szikkadt zsemle
    1 db tojás
    1 db alma
    1 cs. vaníliáscukor
    1 ek. kristálycukor
    1/2 dl tej
    baracklekvár
    darált dió
    egy picike vaj
    A zsemlét három szeletbe vágjuk; a hámozott, magozott almát felkarikázzuk, felszeleteljük. A tojást szétválasztjuk, a sárgáját elhabarjuk a tejjel és a vaníliáscukorral. Egy sütőlemezt, tepsit kivajazunk, pontosabban egy zsemlényi helyen megvajazunk (célszerű egy darabka sütőpapírt használni) és a szokott módon összeállítjuk a máglyarakást. A tojásos - vanílíás tejbe belemártjuk a zsemleszeleteket (nem áztatjuk el), rárakjuk a sütőlapra, megkenjük, megcsepegtetjük a lekvárral és meghintjük darált dióval. Az alma szeleteket is rápakoljuk és így tovább még egy réteg. Az utolsó szelet zsemlét, a tetejét, kalapját fordítva, tehát belével felfelé tesszük rá. Sütőben 5-10 percig elősütjük, közben egy kanál cukorral kemény habbá verjük a tojásfehérjét és ügyesen beburkoljuk vele az elősütött zsemlét. A sütőbe visszarakva szép pirosra sütjük.


    Sajnos az elején elba elbakiztam egy kicsikét; ugyanis a tojást egészbe ütöttem bele a tejbe... na most mi lesz... ki kell dobni... vagy...














    ALMÁSMORZSA
    Hozzávalók:
    2 dl tej
    2 db tojás
    2 db alma
    30 dkg búzadara   
    8 dkg kristálycukor
    1 cs. vaníliáscukor
    5 dkg liszt
    1 mk. sütőpor
    5 dkg margarin
    őrölt fahéj
    Egy tálba összekeverjük a tejet, tojást, lisztet, darát, cukrokat és egy mokkáskanál sütőport. Fél óra pihentetés után belereszeljük (nagy lyukú reszelőn) az almát, alaposan elkeverjük, és őrölt fahéjjal ízesítjük. A margarint egy nagyobb serpenyőben kiolvasztjuk majd ráöntjük a masszánkat és folyamatos keverés (forgatás) mellett addig sütjük amíg darabosra illetve morzsa állagúvá sül, pirul. Porcukorral meghintve tálaljuk és kínálhatunk mellé még almaszeleteket vagy befőttet. 
    A lekvárt nem ajánlanám mert az elviheti a morzsánk finom almás ízét; persze ha tudunk szerezni alma lekvárt vagy szószt; akkor mehet.