TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2011. január 29., szombat

Bon matin ! Voici une omlette .

Most meg aztán, összeálmodtam minden őrültséget. Reggel gyorsan meg is csináltam francia hagymalevest. 
Omlettként.



FRANCIA OMLETT
Hozzávalók:
3 db tojás
1 közepes fej vöröshagyma
Dijoni mustár
reszelt sajt
tej, só, bors
kakukkfű
vaj
A tojásokat három evőkanálnyi tejjel, sóval, borssal, kakukkfűvel és egy kiskanál mustárral alaposan elhabarjuk. 

A félkarikára szeletelt hagymát, vajon megpároljuk, de csak annyira, hogy még roppanós maradjon.
A tojásos keveréket ráöntjük a hagymára és megsütjük, úgy, hogy a teteje laza maradjon. 
Reszelt sajttal meg szórjuk, majd félbe hajtjuk, igény szerint ketté vághatjuk és fokhagymás pirítóssal tálaljuk.

2011. január 26., szerda

Az a hírös Makói

Hát, meg kell bolondulni, hogy ezeknek a zöldségféléknek mennyi és milyen sok jó hatása van az egészségünkre (és az ételeinkre). Komolyan mondom, ez nem igazság, a sörnek, a pálinkának, a szalonnának és a friss fehér kenyérnek miért nincs. Nem igazság! Vagy lehet, hogy mégis van, na majd mindjárt utána nézek, nem ám mindig csak a zöldség, és különben is van amelyik....
Itt van példának okáért a vöröshagyma ami hozzánk Közép-Ázsiából érkezett, de már az Egyiptomiak is ismerték. Ízisz szent gyökerének tartották a termékenység szimbóluma volt. Temérdek fajtája ismert a világ minden részén, nálunk legismertebb a Makói ami 2000-től hungarikumnak számít.
B1,B2,C-vitamin, jód, foszfor, kálium, kalcium stb., és hogy, mi mindenre van jó hatással?: érelmeszesedés, emésztés, székrekedés, légúti
megbetegedések és vizsgálják a rákellenes hatását is. Ki ne
hallott volna a hagymateáról (megfázás, köhögés, pfújj) ebben a hideg téli időben. De tea helyett itt van a hagymás tej is! A hagymás tej elkészítéséhez két kis fej hagyma elég. Össze kell vágni, majd forraljuk fel 1db szegfűszeg, 1 ágacska kakukkfű és 1 teáskanálnyi méz hozzáadásával, 1 dl vízben. Tizenkét órán keresztül hagyjuk állni, majd nyomjuk át egy szitán. Forraljuk fel 2 dl tejjel, és kész is az ital. Meghűlés esetén napi 2 csészényit ajánlott fogyasztani belőle! (egészségKALAUZ) na ide katt. :)
A népigyógyászat is megemlíti mint gyullad
ás csökkentőt, rovar okozta csípéseket bekenhetjük hagymával és máris enyhül fájdalmunk. Ebben a megfázós időszakban, egy félbe vágott hagymát rakjunk a szoba ablakba. Illata (bűze) belélegezve megvéd a bacilusoktól. Húsvétkor (vagy akármikor) a héjával tojást festhetünk.
A legdivatosabb hagymás étel, talán a Francia hagymaleves. Ez ismét egy olyan étel, amit többféle módon lehet elkészíteni és hogy, melyik az igazi, az eredeti azt nagyon nehéz kideríteni (még Franciák közt is). Természetesen mindenki a sajátjára esküszik. Készítik gyorsan, hosszan főzve, sűrítve, tojássárgával vagy tejszínnel és ki tudja, mennyi módon még. Ami megegyezik (talán), az a hagyma, a fehérbor és a kakukkfű, na meg a tetején a fokhagymás pirítós sajttal.
 

KONTRA !!!














MAGYAR HAGYMALEVES
>személyenként <

Hozzávalók:
1/2 fej vöröshagyma
1 ger. fokhagyma
liszt, ételízesítő
fűszerpaprika
majoránna
sertészsír
tejföl
 

A félkarikára szeletelt hagymát egy kis zsíron megfuttatjuk, rádobunk egy csapott evőkanál lisztet és zsemle barnára pirítjuk. Hozzáadunk egy mokkás kanálnyi fűszerpaprikát és a felaprított fokhagymát, elkavarjuk, majd felöntjük 2,5 - 3 dl vízzel (attól függően milyen sűrű levest szeretünk). Ételízesítővel és majoránnával ízesítjük, aztán kiforraljuk. Pirított zsemlekockával és tejföllel tálaljuk. Egyszerű, gyors és finom.
Elég gyakran készítem ezt a forró, melegítő levest, fagyos, téli napokon magamnak, pár perc alatt, ezért is írtam a receptúrát személyenkéntire.

Ha teljesen véletlenül egy kis póré,- vagy új hagyma akadna otthon, nyugodt szível variáljuk velük ezt a pompás levest.

 

2011. január 20., csütörtök

Nesze neked diéta !

Először is tisztáznunk kell egy dolgot.
Tisztelem, becsülöm, és elismerem valamint sok sikert kívánok Update Norbinak. Pont.
_______________________________________________________________________

A múltkor rám kacsintott egy csodálatos, "sovány", bőrös császárhusika a hentespultból.
- Vigyél magaddal, ne kelljen tovább itt szenvednem! Ígérem boldoggá teszlek. - nyöszörögte
keserves hangon.

Most mondjátok meg őszintén, lehet ellenállni az ilyen kérésnek. Hát persze hogy, nem. Inkább haza viszem, mint hogy, itt hagyjam a pusztulatnak vagy másnak. A haza vezető úton, már tudtam, a bőrkének, annak a picike zsírocskának és az isteni szaftos húsnak nem lehet más a társa csak a káposzta. Meg a bab. Meg a krumpli. Viva la szénhidrát, viva la kalória.




TÖKMAGOLAJBAN PÁCOLT CSÁSZÁRHÚS
 LAZA BABOS-KÁPOSZTÁVAL 

  ÉS BURGONYÁS GOMBÓCCAL
Hozzávalók:
1,2 kg császárhús
5 ger. fokhagyma
1/2 dl tökmagolaj
3 ek. ecet (10%9
majoránna
ö.kömény, bors

40 dkg savanyúkáposzta (én a saját fehérboros káposztámat használtam, lásd kor.)
20 dkg bab
1 fej vöröshagyma

1-2 e. liszt
1 tk. fűszerpaprika
4-5 szem borókabogyó

babérlevél
majoránna, tárkony
só, bors

zsír

50 dkg burgonya
20 dkg liszt
2 ek. búzadara
2 db tojás
1/2 dl tej
só, bors
Előző este a babot beáztatjuk, majd babérlevéllel ízesített sós vízben, megfőzzük.

 A húst 4-5 cm-es kockákra, darabokra vágjuk, tálba rakva köménnyel, majoránnával és borssal fűszerezzük, hozzá dobjuk az apró kockára vágott fokhagymát és leöntjük az olajjal valamint az ecettel. Alaposan összeforgatva, letakarva 3-4 órán át hűtőben pácoljuk. Sütés előtt sózzuk, 1dl vizet öntünk alá, majd fólia alatt megsütjük. Zsiradékot nem szükséges alá tenni, ha úgy gondoljuk egy keveset tehetünk, de vigyázzunk mert hús alatti levet, szaftot később még használni fogjuk. Sülés közben, szükség szerint a levet pótoljuk. Az utolsó pár percben, fólia nélkül rápiríthatunk. A tepsiből kiszedve tálalásig melegen tartjuk.
A félkarikára vágott hagymát zsiradékon megpirítjuk, a tűzről lehúzva paprikázzuk és hozzáadjuk a káposztát, befűszerezzük, felöntjük annyi vízzel ami épp ellepi. Visszatesszük főni és amikor már kedvünkre valóan megpuhult, belerakjuk a külön főzött babot (a főző léből is mehet egy kicsi), majd 1-2 kanál lisztből rántást készítünk amit a hús levével és a káposztát berántjuk. Uízesítjük és jól összeforraljuk.
A tojásokat a tejjel elhabarjuk, sózzuk és belekavarjuk a szárazon kissé megpirított búzadarát 10 percet pihentetjük. A jól megfőtt és át tört burgonyát zsíron szintén megpirítjuk és a megduzzadt darához kavarjuk a lisztel együtt. Kis gombócokat formálunk (35-40db.), forrásban levő, sós vízben 10-15 perc alatt kifőzzük őket. Tálaláskor tejfölt kínálhatunk mellé.

2011. január 16., vasárnap

"savanyú"FEHÉRBOROS KÁPOSZTA 5 nap alatt

Elkészült !
Mint már említettem,rá akadtam egy úgynevezett, gyors savanyú káposzta receptre amit ki kellet próbálnom. Kíváncsian vártam a végeredményt, káposzta pirított kenyérrel és hogy, fehérborral feldobhatjuk!? Hmm, érdekes. Fehérbor! jól hangzik. Gyerünk!
Azt hogy, savanyú káposzta, talán egy kicsit túlzás, de mindenképp finom. Ne a megszokott, piaci káposzta ízre számítsunk, hanem egy pikáns, a bortól kissé fanyar, ízletes és zamatos csodára
.


Hozzávalók:
1 kg fehér káposzta
3-4 dkg só

2,5 dl fehérbor (én - félédes, furmint-ot használtam)

rozskenyér, egész bors,
fokhagyma, babérlevél,
csípős paprika, szerecsendió virág

A káposztát nem túl vékonyan felszeleteljük, lesózzuk és ízesítjük. Két gerezd fokhagymát, kettő babérlevelet, 4-5 szem borsot, egy darabka szerecsendió virágot, és csípős paprikát raktam bele. A fűszerek mennyiségétől el lehet térni, ízlés szerint és az igaz minden receptre! Egy vájdlingba alaposan összekavarjuk, 1 dl borral vegyítjük, amennyire csak tudjuk ledögöljünk, a tetejét teljesen befedjük vastagabbra szeletelt, pirított rozskenyérrel és fedőt rakunk rá. Langyos helyen tartjuk, a kenyérszeleteket ügyesen leszedjük, félretesszük,(majd vissza)  naponta átfogatjuk, ledöngöljük és a kenyér szeleteken keresztül fél deci borral, fél deci vízzel átitatjuk. Ezt háromszor megcsináljuk, a ötödik napon elkészült. Jól lehűtve igazi csemege, vagy főzzünk valami finomat belőle, például: babos-káposztát.

2011. január 14., péntek

Disznóságok 2.

Kölyök korunkban imádtunk disznóölésre járni az öcsémmel, már egy héttel előtte izgalomban voltuk és a tavalyi élményeket emlegettük. Talán jobban vártuk, mint a Mikulást. Csuda jó érzés volt a felnőttek közt sürögni - forogni (míg ránk nem szóltak), ha meg ránk bíztak valami kis munkát, akkor az maga volt a beteljesülés. Szerettük azokat az embereket, akikkel jóformán csak ott vagy évente kétszer-háromszor találkoztunk. Ott volt például, Piri néni, szép asszony volt, szép darab, szép nagy darab, akiről sokáig azt hittük, hogy guggolva végzi a munkáját, mert a stokedlit; hát, azt nem lehetett látni alatta. Állandóan simogatott minket, mindegy, hogy éppen "milyen" volt a kacsója. Nagyon jópofa történeteket mesélt, még az Ő korából. itt-ott pajzán (kölyök fülnek való) motívumokkal viccessé téve. Piri nénit nagyon szerettük, már csak azért is, mert isteni finom hájas kráflit (kifli) tudott sütni, lekvárosat, diósat, gesztenyéset, de mindig csak ebéd után kaptunk belőle (pedig már reggel hozta magával).
Hajnali 6 órakor, ébresztés nélkül ugrottunk ki az ágyból, gyorsan ki a hátsó konyhába, ahol már gőzölög a forralt bor és a tea, mindenki mosolyog és Imre bácsi a kör közepén kínálgatja saját főzésű körte pálinkáját. Alacsony kis ember volt, ütött-kopott vattakabát, sájcisapka, borosta, arcán jól látszottak azok a nehéz idők, amik a torkán lefolytak. Szemei vérvörösek és szinte mindig könnyesek. Egyszer, a tőle megszokott módon, poénkodva azt mondta nekünk -Láttyátok srácok, annnyirán sajnálom esztet a szegíny disznút, ho' míg a könnyem is kigyün. Ahogy cseperedtünk és kezdtük felismerni világ dolgait, azt is megtudtuk hogy, Imre bácsi már gyakran, előző este elkezdte "sajnálni a disznót", hogy legyen ereje a másnapi szörnyű dolgokhoz (délig szokta is bírni).

És felgyorsultak az események. Mindenki ki az udvarra, a disznóólhoz aztán -fogdmeg, -vigyázz, -húzzad, -tartsad, -teddrá, -neengedd, -hoppá, -jólesz, -ezaz, -jól van. Nekünk ilyenkor, hihetetlen fontos tennivalónk akadt bent a házban, a legtávolabbi szobában és "sajnos" csak pár perc múlva, értünk vissza, amikor a pörzsölés kezdődött. Közben megérkezett a reggeli ami nem volt semmi más mint a Cicege, frissen sütve, melegen esetleg egy kis tejföllel és természetesen bor és pálinka.
Aztán megkezdődött az igazi nagy munka, mi pedig lestük, vártuk mikor lesz végre szükség ránk. Szabó Laci bácsi, a egyébként szabó volt, különben meg böllér, nagyon jókedvű, vicces emberke volt. Hihetetlen nagy szakértelmünkben bízva, midig megkóstoltatta velünk a hurka tölteléket - Na, gyere fiam, kóstujjad csak meg, kölle még bele valami. Boldogan ugrottunk, és próbáltuk becélozni a felénk közelítő hatalmas, véres, rizses, cafatos ujjat. Akárhogy is ügyeskedtünk, Laci bácsi ügyesebb volt és egy gyors mozdulattal bajszot rajzolt nekünk. Tudtuk, hogy ez így fog lenni, de mégis minden évben eljátszottuk és egymáson kacagtunk, milyen hülyén is nézünk ki ezzel a kackiás vér bajusszal.
Talán ezeknek a történetek
nek és embereknek emlékére következzen legújabb ételem.
 


ROZMARINGOS KARAJ, CICEGÉVEL  
        ÉS TORMÁS - ZELLERSALÁTÁVAL
Hozzávalók:
4 szelet(20-25 dkg-s)
csontos karaj esetleg tarja
só, bors, rozmaring
A salátához:
60 dkg zeller
10 dkg sárgarépa
1 citrom leve
4-5 teáskanál ecetes torma
só, bors ízlés szerint
A cicegéhez: (lapcsánka, tócsni, stb...)
60 dkg  burgonya
1 dl tej
liszt, só, bors
A hús befűszerezzük, grillen vagy serpenyőben, pirosra sütjük.
A zellert és a répát nagy lyukú reszelőn lereszeljük, a citrom levével és a tormával összekeverjük igény szerint sózzuk, borsozzuk. Hűtőben érleljük.
A t
isztított burgonyát szintén lereszeljük, 10 dekánként egy evőkanál lisztet adunk hozzá és szükség szerinti mennyiségű tejjel galuska sűrűségű masszát készítünk és forró olajban lapocskákat sütünk.

Esküszöm, hogy egyszerű és finom.

2011. január 11., kedd

Savanyú káposzta és répa

Vajon létezik-e olyan ember aki nem ismeri a világ egyik legegyszerűbb és legnépszerűbb vitaminbombáját a savanyú káposztát.

A káposzta rendkívül magas C-vitamin tartalmát még a savanyítás után is megőrzi, az A-vitamin tartalma is előkelő helyet foglal el. Szabályozza a vércukorszintet, csökkenti a koleszterinszintet, egyes vitaminjai erősítik a csontokat és az immunrendszert. A vérképzésben nagy szerepe van a benne levő folsavnak, fluornak és vasnak. A cink, a réz, a mangán a baktériumok és a vírusok ellen nyújtanak segítséget. Salaktalanít és fogyaszt, de a savanyúkáposzta diétát, csak rövid ideig (1hét) szabad csinálni, mert a szervezetnek más tápanyagkora is szüksége van. Alapvetően a savanyúkáposzta az egy forma (ill. van fehérboros is) de, mégis ízesítésében kicsi különbségek lehetnek. Ha tehetjük olyan helyen vásároljuk (pl.:piac) ahol módunkban áll megkóstolni. Ja!-a savanyúkáposzta nem fehér, a feltűnően "szép, tiszta, világos" fajtáról tudni kell hogy, valószínűleg valamilyen mesterséges savanyító anyagot használtak hozzá.



A savanyú répa hasonló jó tulajdonságokkal rendelkezik mint a káposzta. Mindenképp említésre méltó a C-, A-, B1-,B2-vitamin mellett a kálium, foszfor és vas tartalma is. Az alapjául szolgáló kerekrépa ill. tarlórépa a káposzta félék családjába tartozik. Íze picit talán a retekhez hasonlít egy gyenge karalábé beütéssel, ez a "csípőssége" a benne levő mustárolajnak köszönhető. Színe a fehértől a liláig terjed. Már az ókorban ismert és alapvető élelmiszer volt, Európában a burgonya előtti időben igen fontos szerepet töltött be. Manapság a világ minden részén előszeretettel használják (hogy,a franciákról ne is beszéljek) a legkülönbözőbb módon. Nálunk sajnos kissé el lett felejtve és inkább takarmányozás céljából termesztik. A mi környékünkön (Vas, Zala) is eléggé megosztja véleményt, és jó formán csak a savanyított változatát készítik. Ugyanúgy savanyítják mint a káposztát, de Miklósfán ahol évente megrendezik a Kerekrépa Főzőversenyt, élesztővel, tehát kovásszal készül. Na!- ennek a kovászos változatnak a leegyszerűsített formáját megtaláltam egy oldalon, persze (csak picikét) variáltam rajta és ma este el is készítettem. Amennyiben sikerül és érdemesnek tartom rá, a hétvégén megosztom veletek.

2011. január 8., szombat

Disznóságok 1.

Több mint 20 éve, egyetlen egyszer, disznóvágáson voltam Ajkán.
Természetesen évente 1-2 alkalommal jártunk nagyszüleimhez is, de ez az Ajkai olyan mély nyomot hagyott bennem hogy, meg kell osztanom veletek ennyi év távlatából is. Talán nem véletlen, hiszen három új dologgal is találkoztam. Az első rögtön a perzselés, a számomra megszokott "lángszóró" illetve "pörzsölő" helyett, ezek betakarták "szómáva"(szalmával) és meggyújtották. -Na! mondom fa..a, mehetek boltba, ha enni akarok valamit- és egy kósza könny cseppet is eldörzsöltem a szemem sarkában, látva a lángra lobbant disznót. Nem tudtam eltitkolni meglepett csalódottságomat. Amire sikerült a családnak megvigasztalnia, már faragtam egy kis keresztet, kukorica szemekkel és krumplihéjjal díszítve és egy táblácskát is raktam rá.
Miss Röfi
Első látásra megkedveltelek,

De szerelmünk csak szalmaláng volt,

Ami a vesztedet okozta,
Óh, hogy, szerettelek volna

-megenni.
Isten veled !
Most meg jöhet egy genya-szenya.

Alig-alig tértem magamhoz, jött a második meglepetés a "fejre bontás". Én addig csak az úgynevezett "rendfán" történő, lógatott bontást ismertem és láttam. De itt, a hófehérre tisztított disznót felhasaltatták a bontóasztalra, -elvégre a disznó is ember, ne feküdjön a földön. Aztán jött Lajos a böllér. Vakítóan csillogó kései, szamurájos pergetésével semmi perc alatt kikapta mind a négy lábat. Nem akartam szólni hogy, ezt nem így szoktuk,mert -Lajos érti a dolgát! Na meg aztán, Lajos már meg ivott reggel,öt boros-teát a pálinkái mellé, azóta szigorúan csak fröccsöt iszik. 
Ha el tudsz képzelni, egy disznófejű, dagadt, fehér bőrű, mutáns rozmárt vagy egy rosszul sikerült, kínai malac lufit, akkor előtted van, hogy, hogyan nézett ki ez a szerencsétlen coca. 
De, Lajos érti a dolgát, ügyesen ketté hasította, kiszedte a belsőségeket, stb. úgy hogy, a végén csak a fej maradt ott az asztalon, mint egy trófea. Hát ez a fejre bontás.
Ezek után következett a húsok szortírozása, darabolása,-ez a sóba, ez a füstre, ez a fagyasztóbba, ez ide, ez oda, a többi meg mehet a levesbe. Az abálék rotyog az üstbe, a rizskása gőzölög, az asszonyok tisztítják a belet (erre, most nem térnék ki részletesen) és már készül a véreshurka. Fogy a fröccs. Ámultam, bámultam hogy, ez a Lajos mennyire érti a dolgát, és milyen vicces, és egyre viccesebb. Próbáltam hasznossá tenni magam:
-Ledarálom a májat, a hurkához!
-Ne, nem szeretjük mi a májashurkát.
-...fel csíkozom, resztelt májnak!
-Nee, nem szeretjük mi a -ekkor már kicsit akadozott a nyelve-rlesztelt májat.
-...megkaparom, májgaluskának!
-Neee, nem szeretjük mi a mjájgraluskát.
-...kiviszem a kutyának!
-N
e! bár a kutyát szeretjük de, ne.
-Hát, akkor mi legyen?
-Krockázd belle a kápusztába.
-A káposztába?
-Jajam, a kápuszttába.
Akár hiszitek, akár nem, olyan finom lett így ez a káposzta hogy, azóta is emlegetem és ajánlom minden
kiknek. Most veletek is megosztom a receptjét, bár egy kicsit már variáltam rajt, ugyanis a környékünkre jellemző savanyú répából készítem.




TOROS RÉPA, MÁJJAL ÉS BORRAL
Hozzávalók:
80 dkg savanyított répa
30 dkg sertéscomb vagy lapocka
30 dkg sertésmáj
10 dkg szalonna
10 dkg sárgarépa
10 dkg petrezselyemgyökér
1 kis dob. paradicsompüré (70 g.)
1 fej vöröshagyma
1 ger. fokhagyma
1dl fehérbor
liszt, só, bors
fűszerpaprika
őrölt kömény
babérlevél
majoránna
zsálya, szegfűszeg
A felkockázott hagymát és szalonnát zsíron üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk, az 1x1 centis kockára vágott húst és májat. Amikor a hús elveszti nyers színét belekeverjük a paradicsompürét, egy picit összepirítjuk, vigyázva hogy, a püré ne égjen meg, aztán fűszerpaprikával meghintjük és pörkölthöz hasonlóan főzzük. Közben ízesítjük, és még 2 szál babérlevéllel és 4-5 szem szegfűszeggel is bolondítjuk. Amikor már majdnem puha a hús, rádobjuk a félkarikára vágott sárgarépát és gyökeret, valamint a savanyított répát és felöntjük. Mielőtt a répánkat készre főznénk, 1 dl fehérbort hozzá lottyintunk, 1 kanál zsírral, 2 kanál liszttel és 1 gerezd fokhagymával rántást készítünk és ezt is hozzáadjuk. Jól kiforraljuk, ha szükséges utóízesítjük (pl.:még egy kis bor vagy egy csepp ecet, csípős paprika, akár tejfölös habarás), tálaláskor tejfölt kínálhatunk mellé.

2011. január 7., péntek

Közös tányérnak túrós a csuszája


Csusza vagy tészta?
Van aki úgy különbözteti meg a kettőt hogy, a tésztát cukrosan eszi, a csuszát pedig szalonna pörccel.
Lényegében a tészta formája a különbség.
Az egyik a klasszikus tört csusza, vagy manapság a fodros nagy kocka, a másik, a hosszú vagy széles metélt.
Az elkészítés és a tálalás rengeteg féle lehet; mégis  amikor a magunk megszokott módján készítjük, nem merünk elkalandozni a lehetőségeinkben.
Érdemes lenne néha megpróbálni más variációt is; amiket most leírok, szinte mind ismerjük már de, mégsem „merjük"... ?.
Szóval az alap - meleg tészta, hideg túró, hideg tejföl, aztán - túróval összemelegített tészta, hideg tejföl, - minden összekeverve és sütőben egybesütve, esetleg a tetején sajttal szórva, -szalonna és a tészta összepirítva, - hallottam már olyant is hogy, szalonna helyett házi kolbászt raknak rá vagy bele. Ott van a kapros változat, akár juhtúróval is, ez pompás körete a halpaprikásoknak vagy kakaspörköltnek.
Az édes variációt meg lehet próbálni mézzel, mazsolával, vaníliás cukorral, de akár kaporral is. 
A vargabéles alapja is túrós tészta, csak ugyi azt cérnametélttel és rétestésztával készítjük. Jómagam úgy szeretem, hogy jó sok szalonna összepirítva a tésztával és a pici túróval, rá a hideg tejföl és egy kis bors meg egy picike fűszerpaprika (de agyveszejtéskor ay őrölt kömény is megbolondítja ám ;) ). 
A következő módozatot, éttermünkben egy „vegás” vendég szokta így kérni, én csak annyit változtattam rajt hogy, a csuszát megpirítottam és (biztos ami biztos) egy pár szem szalonna pörcöt szórtam rá.



HAGYMÁS - TÚRÓS CSUSZA
Hozzávalók:
40 dkg csuszatészta
25 dkg túró
10 dkg kenyérszalonna
1 p. tejföl
1 nagy fej hagyma 

bors, só
A csusza tésztát egy kis zsiradékon megpirítjuk, majd forrásba levő sós vízben kifőzzük.

Közben a hagymát nem túl apró kockára vágjuk és üvegesre pirítjuk.
Hozzáadjuk a túrót és a tejföl, majd hipp-hopp összemelegítjük pár pillanat alatt, de NEM forraljuk; sózzuk, borsozzuk.
Ahogy a kedvünk tartja úgy tálaljuk, összekeverve, rárakva, vagy ahogy én, rétegezve, a tetejére rászórjuk a kipirított szalonna pörcöt, és azzal az isteni zsírjával meglocsoljuk. 
Ha teljesen véletlenül egy icike-picike friss kapor is van otthon..., akkor aztán ihaj-csuhaj.

2011. január 3., hétfő

Csak kíméletesen

Végre vége az ünnepeknek. Remélem mindenki jól érezte magát, családdal, barátokkal, és jobbnál - jobb ételekkel.
Csak egy rövid összegzés: halászlé, pulykasült, vadragu, mangalica, csirke, disznó, marha, sütve, főve, rántva, párolva, mákosguba, bejgli, zserbó, mazsoláskalács, kacsaleves, borleves, malac egészben, darabolva, bőrösen, bőr nélkül, lencse, salátának, majonézzel, savanyúan, főzeléknek, virsli, sütve, főzve, bundázva, szendicsek, falatkák, chips, ropi, mogyoró, hatlapos, képviselőfánk, rétes, pogácsa, sajtosrúd, töltöttkáposzta, korhely
leves, aszólékleves, kocsonya, tökmagolaj, hagyma, ecet, friss kenyér, zsömle, kifli, rendelt pizza, ketchup, kis hasábburgonya, party mignon, sajtos sonkagolyók, zabpelyhes-tepertős rétes, bólé, krampampuli, pezsgő, tokaji, sör,bor, koktél, turmix, üdítő, kávé, energiaital, másnap, harmadnap, fáradtság, savlekötő, homályos emlékek, nem mondod, komolyan, fhúha, boldog új év, sziasztok.
Jó lenne egy kis pihenés, -talán a gyomrunknak is. Jó lenne valami könnyű étek ami még diétának is elmegy. Jó lenne például a zabkorpa ami élelmi rostokban gazdag, csökkenti a koleszterin szintet, és gátolja a zsírok valamint a szénhidrátok felszívódását. Jó lenne valami zöldség, a zöld úgyis melegséget, aktivitást, dinamizmust sugároz. Életerőt, bátorságot, nagy erőbedobást, vitális vágyakat jelez. Jó lenne egy kis hal vagy csirke?, maradjunk a halnál, mégpedig a Pangasiusnál. Vietnami cápaharcsa vagy naphal névvel emlegetik ezt a nagyon finom, szép fehér húsú halfilét, melyet szinte bár milyen módon elkészíthetünk, én is gyakran használom. Nagyon jó ízű, szaftos a húsa épp ezért nagy t
udomány kell ahhoz hogy, elrontsuk, hiszen nem szárad ki. Van olyan ismerősöm aki például pont ezért, rántva nem szereti, de mindenképp próbáljuk meg. A Pangasiust igazából a 2000-es években kezdtük megismerni, rohamos elterjedésének köszönhetően, ma már mindenhol kapható és nyugodtan mondhatjuk népszerű hal fajta. Valamikor én csak a "megfizethető luxus" kategóriába soroltam, de manapság már ez is enyhült picikét (vagy a többi élelmiszer drágult hozzá?). A sikereinek és a nagy igénynek köszönhetően 2003-ban, az amerikai haltenyésztők tiltakozásai miatt tiltólistás hal lett, de az importőrök nem estek pánikba, ebben az időben S
wai, Stripe, Catfish névvel került a boltok fagyasztóládáiba. Elvétve találkozni olyan csomagolással amin ezek a nevek is fel vannak tüntetve. Ja!-mindig eszembe jut valami. Nincs az a "borzasztó" hal szaga.

 

ZABOSHAL KERTI FINOMSÁGOKKAL
Hozzávalók:
80 dkg pangasius filé
60 dkg paraj
60 dkg zöldborsó
2 db piros húsú paprika
2 db lilahagyma
fokhagyma,só,bors
szerecsendió, oregánó
olívaolaj, margarin
zabkorpa, zöldcitrom (lime)
A filéket igény szerint daraboljuk, bedörzsöljük zúzott fokhagymával majd ízesítjük szerecsendióval, sóval, borssal és oregánóval. A
citromok levét kifacsarjuk egy tálba és legalább egy órán keresztül ebben pácoljuk a halakat. Egy konyhai papírtörlő segítségével a filé darabokról leitatjuk a felesleges páclevet. Azután a zabkorpába mártott (hempergetett) filéket margarin és olívaolaj keverékén szép pirosra sütjük. Tálalásig a halakat letakarva félre tesszük. A vissza maradt zsiradékon megfonnyasztjuk a parajt, hozzáadjuk a főtt zöldborsót sózzuk, borsozzuk és ráöntjük a megmaradt páclevet. Az utolsó pillanatban a felkarikázott lilahagymát és a csíkokra vágott paprikát is hozzáadjuk és összepörgetjük. Igazból ez az étel friss zöldfélékkel az igazi, de nyugodtan használjunk konzervet vagy fagyasztott termékeket. Ha fagyasztott leveles parajt elég kb. a harmada is, de helyettesíthetjük rukkolával, ez esetben nem kell külön megfonnyasztani. Ezt az ételt jó sok oregnóval készítsük (mert én úgy szeretem).