TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2011. március 30., szerda

Meg ne bolondulj, ... már megint

Igazából, Április 1. a Bolondok napja eredetét nagyon nehéz kideríteni, több variáció is létezik; 1-2 megosztok veletek.
1.: XV. század Párizs, Notre-Dame, a toronyőr, Quasimodot ezen a napon választották a Bolondok Királyává
2.: Egy régebbi eredet, Gurhnát-fennsík, II.Lappert (a szórakozott) Király, Bharomész uralkodó hadat üzen a a szomszédos, Okhoss Birodalomnak, a csata napját Április elsejére jelöli ki. Igen ám, de azon a Április elsején, csodálatosan sütött a nap, rég nem látott szép idő volt. Ezért a Király azt mondta: -Ilyen fantasztikusan szép napon, tilos harcolni; ez a idő többet érdemel. M
ajd némi bor társaságában, elküldte a katonáit pihenni. Természetesen a Okhoss csapatok lerohanták a pihenő Bharomészeket. 

Ez volt II.Lappert első és utolsó "csatája".
3.: És egy a közel múltból, Aglája Petorvka Ganaji, Brán-Orosz kutatónő egy nap azzal állított be a Tudományos Akadémiához, hogy megalkotta, illetve tud ivóvizet előállítani Sósav és Higany segítségével. Az Akadémia, természetesen nem vette komolyan a kutatónőt, sőt néhányan kuncogtak is rajta. Agljája ekkor nem titkolva sértettségét, gúnyos hangon azt mondta:-Tisztelt Nagyokosok, ha ez Önöket nem érdekli, akkor Önök bolondok és becsapta az ajtót. 

A kutatónőt azóta nem látta senki, és többet nem is tudunk róla. A Nagyokosok ezt a napot, Április elsejét, egymás ugratásával töltik, emléket állítva az akkor, és csak egyszer felvillanó Aglájának.
Hát, ilyen meg efféle történetek járnak közszájon Április elsejével kapcsolatban. Én azt mondom, mindenki válassza a magának tetszőt, vagy találjon ki hasonlókat, mint ahogy én tettem.



TRÉFA KOCKA (BOLONDOK SÜTIJE)
Hozzávalók:
a piskótához:
4 db tojás
3 csapott ek. cukor
4 ek liszt
1/2 dl tej
sütőpor
ételízesítő
bazsalikom

a töltelékhez:
3 db csirke comb (kb.: 60 dkg)
1 kis dob. paradicsompüré (70g)
1/2 fej hagyma
2 ger. fokhagyma
1 szál babérlevél
liszt, só

a krémhez:
10 dkg margarin
2 púpos ek. liszt
1 dl tejszín
1 dl tej
szerecsendió
bazsalikom
ételízesítő
bors
5 dkg szezámmag

Az apróra vágott hagymát, margarinon üvegesre pirítjuk, rátesszük a combokat, a zúzott fokhagymát és befűszerezzük. Felöntjük 1/2 liter vízzel, fedő alatt készre pároljuk (mint a pörköltnél). A főzés végére, gyenge 1 dl. lének kell alatta maradni. A combokat kivesszük, kicsontozzuk és ledaráljuk. A maradék levébe belerakunk egy kis doboz paradicsompürét; visszarakjuk a tűzre és egy kanál liszt, meg pontosan egy kis paradicsompürés doboznyi vízből készült keverékkel behabarjuk. Jól kiforraljuk és a darált húshoz öntjük, alaposan összekavarjuk.

A tojásokat szétválasztjuk; a sárgákat, a tejel, a lisztel, sütőporral egy csapott evőkanál cukorral és ételízesítővel szép simára keverjük, bazsalikommal ízesítjük. A fehérjéből a maradék két csapott kanál cukorral kemény habot verünk. A habhoz hozzákeverjük a tojásos, lisztes masszát, vigyázva, hogy a habot ne törjük össze. Sütőpapírral kibélelt tepsiben (kb.: 25 x 18) meg sütjük.
A margarint egy edényben felforrósítjuk, hozzáadjuk a lisztet, elkavargatjuk, vigyázzunk, hogy a liszt meg ne égjen. Amikor szépen felhabzik hozzáöntjük a tejet és a tejszínt, összeforraljuk. Ez a "besamel" krém nagyon sűrű lesz és nagyon zsíros, de ez nem baj mert hidegen nem zavaró. Fűszerezzünk bazsalikommal, szerecsendióval és ételízesítővel, majd jól összekeverjük.
A piskóta lapra egyenletesen rákenjük a húsos tölteléket, ha szükséges egy kis ideig hűtőszekrényben pihentetjük, hogy a tölteléknek legyen tartása. Amikor a töltelék "beállt", szépen rákenjük a még meleg ill. langyos (így könnyebb elkenni) besamel krémet, a tetejét pirított szezámmaggal díszítjük.

Rezzenéstelen, komoly arccal kínáljuk vendégeinknek.

2011. március 29., kedd

Jóban rosszban

Én már nagyon sok szörnyűséget láttam, hallottam, csináltam és meg is éltem, tehát, edzett vagyok. Egy gyenge pontom van a sorozat, a Jóban rosszban. De minden jóban rosszban van valami rossz és jó is. Már majdnem 100% függőnek tartottam magam, de szerencsére az utóbbi időben, ölég hézagosan tudom csak nézni (elvonási tünet nélkül)! Állítólag mindenből lehet tanulni valamit. Én a sorozatból, már tanultam! A történet a következő: Barbi és Betty testvérpár marhapörköltet főznek, a kórházból hazatérő édesapjuknak. Betty az Amerikából hazatért lány állítja, hogy zeller kell bele; Barbi köti az ebet a karóhoz, ő mindenképp majoránnát fog rakni pörköltbe. Végül külön főz a két lány és, ha jól emlékszem aznap este pizzát rendeltek. Zeller, majoránna, komolyan mondom, ilyent még nem hallottam; ezt meg kell próbálnom. Megpróbáltam, nem rossz. A zeller kimondottan jó ízt ad a pörinek, a majoránna érdekessé teszi, de ezzel mértékletesen bánjunk. 
Utánanéztem a net-en, valóban a zellert több receptnél is meg találtam, de a majoránna finomabban bánnak, bár 1-2 helyen azt is írják.



MARHAPÖRKÖLT, ZELLERREL ÉS MAJORÁNNÁVAL

Hozzávalók:
1 kg marhalábszár
2 fej hagyma (kb.:40 dkg)
15-20 dkg zeller
2 db paprika
2 db paradicsom
2 ger. fokhagyma
fűszerpaprika
őrölt kömény
majoránna


sertészsír

naná, hogy egy kis vörösbor nem rontja el ;)
Az apróra vágott hagymát forró zsíron üvegesre pirítjuk és rádobjuk a felkockázott húst. Amikor a hús elveszti nyers színét, hozzáadjuk az 1 centisre felkockázott zellert és a paprikát, paradicsomot, megsózzuk. Kicsit összepároljuk kb.: 10 percig, ekkorra már lesz egy kis leve. Legyengítjük a tüzet alatta, hogy ne forrjon olyan erősen, befűszerezzük és meghintjük fűszerpaprikával. Pár percig hagyjuk állni, amíg a paprika színe kioldódik a tetején keletkező zsiradékban, majd elkeverjük. Felöntjük vízzel, épphogy ellepje és készre főzzük. Főlés közben meg-megkavargatjuk és a szükséges folyadékmennyiséget pótoljuk, de mindig csak annyival, hogy ellepje (ez nem hal, tehát a húsnak nem kell úsznia). Az utolsó fázisnál hozzáadjuk a zúzott fokhagymát (én mindig így csinálom) utóízesítjük, ízlésünk szerint vörösbort adunk hozzá vagy mellé. Köretként, én marhapörinél a tarhonyára vagy a dödöllére esküszöm; de, mindenki azzal eszi amivel jól esik, friss kenyérrel, nagy kanállal, jó étvággyal.

Csak 1 ötlet: ha a zellerből teszünk félre egy keveset (ezt akár lehet pluszba is) és az utolsó 25-30 percben adjuk hozzá, még érdekesebbé tehetjük a pörinket.
Most gondolkodom (ez nagyképűen hangzik, mi?) hogy, vörösbort mindenképp tegyünk bele. Meg mellé, elé, utána és közben, mondjuk egy jó fajta Kadarkát, de csak mértékkel!
Jut eszembe, ma vettem egy vödröt.

2011. március 27., vasárnap

Nekem 30

-Valamit gyorsan összedobok, valami finomat, csak úgy egyszerűen mint a tévés szakácsok!
Aztán elindul a Show !!!
Nagyon szeretem nézni, ahogy barátom főz, és érdekes módon mindig akkor éhezik meg amikor véletlenül nála vagyok látogatóba.
Egy kattintás és lobog a tűz, szebbnél-szebb edények, az ablakban fűszernövények, csillogó (egyacélból készült) kések, és Balázs. A hagyma és a hús szinte egyszerre hull a serpenyőbe, egy kis zöldség, egy kis ez meg az, ebből is egy picikét na és ebből is... Gyakran felém néz, bízva abban, hogy figyelem, és minden egyes ételnél el mondja azt, hogy valamelyik hozzávalót milyen nehéz és kalandos úton tudta csak beszerezni. Aztán jön egy kis kóstolás, cuppogás, mint a szakértők. Egy rázás, egy pörgetés, egy feldobás, egy kis bravúr. Még egy leheletnyi fűszer, nagy köröket leírva a serpenyő felett, és egy ici-pici só, lehetőleg minél magasabbról és minél távolabbról. Mert az jól néz ki. A végén egy deci borocskát lottyintunk bele, sistergés, nagy füst, hamar elő egy fedő, letakar (mintha így akarta volna), összeráz és kész.!
Valóban, ez olyan mint a tévében, szimpatikus szakács, egyszerű, gyors étel, ami nagyon gusztusosan néz ki. A különbség az, hogy a tévés szakács, felvétel előtt megkombinálja azt, hogy mit szór össze-vissza a serpenyőbe. Bizony Balázs, akár hiszed, akár nem ez így van.
Igaz ami igaz, ross
zat még nem ettem Balázsnál, mert nem vagyok válogatós... Maradjunk inkább a megnyugtató és biztató, "érdekes" kategóriánál, és ne feledjük sokszor a kevesebb, több.
A következő ételem, valóban egyszerű, gyors és tényleg csak össze kell szórni. Az elkészítési ideje kb. 30 perc. Én a csirke combjából készítem, de ha mellehúsát használnék még rövidebb idő alatt elkészülne. Ez az étel annyira egyszerű, hogy a kis kuktáink is ezt tanulják meg először és válik kedvencüké.



HAGYMÁS-BABOS CSIRKECSÍKOK
Hozzávalók:
4 db szép csirke comb (80-90 dkg)
1 dob. vörösbab konzerv (kb.: 40 dkg)
1 nagy fej vöröshagyma
2 dl tejszín
liszt,tárkony
bors, só

A combokat kicsontozzuk, a bőrét igény szerint leszedhetjük, a húst felcsíkozzuk. Egy serpenyőben zsiradékot melegítünk és rádobjuk a húst. Amikor a hús elveszi nyers színét, illetve egy kicsit megpirul (10 perc), hozzáadjuk a fél vagy negyed karikára vágott hagymát és a leöblített babot. Sózzuk, borsozzuk, tárkonnyal ízesítjük. Leszórjuk 2 evőkanál liszttel, felöntjük 1,5 dl vízzel és a tejszínnel, jól kiforraljuk, párolt rizzsel tálaljuk. Ennyi. Kész.

2011. március 21., hétfő

Csak úgy 1.

A Savanyú szárnyasgombóc levesnél nem figyeltem oda, és véletlenül elszóltam, illetve elírtam magam. Konkrétan, egyből a második szónál sikerült egy olyan régies, ízes, meglepő kifejezést használnom, melyet többen nem értettetek. BOCS. Én ezt gyakran használom mert tetszenek a régies dolgok (pl.: óbor, öreg sajt, beszáradt szilvalekvár, antik dísztárgyak...) és most tessék itt van. De ha már így alakult, érdekesség képen megosztok veletek néhány kifejezést, szófordulatot a múltból. Tudom, a konyha "hivatalos nyelve" a francia (már megint a franciák), de a tourendos, salpicon, brunoise, julienne ... stb. mellett ne felejtsük el a régi magyar konyha nyelvét se. Ja! hogy én mit is írtam : a félfőre vágott hagymát....azaz félkarikára vágott...

















A RÉGIEK ÍGY MONDTÁK
arányozd = ahogy megítéled, gondolod
átverni = áttörni, átpasszírozni
égetett bor vagy rozsolis = pálinka
hidra add fel = valamihez, valami mellé add fel, pl.: húshoz köretnek
kadoc, kadotz, radoc = tojás, tej, liszt és só felhasználásával készült bundázásra alkalmas tészta - palacsintatészta
kalán = kanál
lisztláng = nullásliszt
muntliszt = finomliszt
nádméz = cukor
porgoló = sütőedény
szerszám, fűszerszám = fűszer
tengeri szőlő, apró szőlő = ribizli
tikmony, tyukmony = tyúktojás
tikmony széke = tojássárgája
trágyázd meg = szórd meg, hintsd meg
tsupor = kisebb fazék (általában agyag)

ejtel = 7,5 dl
egy tojás nehéz = 5 - 5,5 dkg
font = 56 dkg = 32 lat
icce = 7 dl = 2 meszely
lat = 1,75 dkg
meszely = 3,5 dl
verdung = 14 dkg = 1/4 font
tojáshéjnyi = 1/2 dl, 5 dkg


Mielőtt elkezdenétek magasztalni, ezeket én sem tudtam mind addig amíg a kezembe nem került:


Borsódy Mihály

ÉDESIPARI
RECEPTTÖTÉNETI
GYÜJTEMÉNY



című, 1991-ben kiadott könyve. Hát, innen van ez a nagy tudás. Most pedig jöjjön egy recept a könyvből, amit mindenki ismer, de talán nem ilyen szavakkal.

" ALMAFÁNK
( szó szerint közlöm egy XVII. század recept szövegét)

Tsinálly kadotzot tyukmonyból, lisztből és egy kis bort is ereszthetsz belé. Az almát metéld laposan, mártogasd belé és vajban ránsd meg, mikor feladod, trágyázd meg nádmézzel és add fel; ha levet akarsz neki tsinálni, gyömbéres levet tsinálhatsz és az almát hidra add fel."






2011. március 18., péntek

Ez nem kamuban sült !

Vajon létezik-e a földön olyan ember aki nem szereti a pogácsát?
Szerencsére a mai világban ölég szépen elterjedtek a pogi bárok és a mini pékségek, melyek hatalmas választékban kínálják a változatosnál, változatosabb pogácsákat és apró süteményeket. A klasszikus sajtos, tepertős, burgonyás, vajas pogik mellett megjelentek a káposztás, túrós, fetás és a különböző magvas remekek is. Ki tudja hány féle-fajta képpen készítik ezt az ősidők óta népszerű kenyér félét. Igen kenyér, hisz' feltehetőleg a parázson illetve a tűz szélénél sült lapos, kerek kenyerek lehettek a mostani pogácsák elődjei. Misem bizonyítja ezt jobban, minthogy az olaszoknál létezik egy lapos fűszeres kenyér fajta, aminek a neve, nem más mint focaccia (fokáccsá). Ez meg ugye, már majdnem....
Így vagy úgy, ami biztos és állandó az pedig a
z, hogy, a pogácsa kerek és finom! Az, hogy éppen kelt, omlós, vagy leveles szinte mindegy, lényeg a lényeg, saját készítésű legyen! Itt jegyzem meg manapság már egész jó minőségű, fagyasztott, leveles tésztákat lehet vásárolni, akár ebből is ügyeskedhetünk. Igen, valóban kell egy kis gyakorlat a pogi készítéshez, épp ezért kezdjünk el gyakorolni és a nyári bulikban már a saját készítésű pogácsánk lesz a sztárvendég.

Ne csüggedjünk el a kezdeti nehézségektől vagy, ha nem úgy sikerül mint szeretnénk. A következő sokkal jobb lesz.



KÖNNYŰ, FŰSZERES POGÁCSA (magyaros)
Hozzávalók:
50 dkg liszt + szórás
25 dkg margarin
1/2 fej vöröshagyma
1 p. kefir (150 g.)
3 dkg élesztő
1 db tojás + kenés
1 dl víz
fűszerpaprika
őrölt és egész kömény
durvára őrölt bors, só

Az élesztőt felfuttatjuk egy deci langyos, cukros vízben. A hagymát szép apróra vágjuk (amilyen apróra csak tudjuk) és egy kevés forró olajban megpirítjuk, majd leszűrjük illetve kinyomkodjuk, hogy minél kevesebb olaj maradjon rajta. A kefirhez hozzá adjuk a tojást és a hagymát. A lisztet megsózzuk, belekeverünk kettő teáskanál fűszerpaprikát (én, csípőset használok), borsozzuk, és őrölt köménnyel ízesítjük. Az így kapott fűszeres liszthez hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt és a kefirt és beledaraboljuk-forgácsoljuk a még kemény margarint. Határozott mozdulatokkal, gyorsan összegyúrjuk a tésztánkat. Nem szabad túl sokáig gyúrni, mert a kezünk melegétől a margarin nagyon felolvadhat, az meg most nem kéne... A tésztánkat langyos helyen minimum egy fél órát kelesztjük, majd kinyújtjuk és a hagymából maradt olajjal vékonyan megkenjük a felületét, meghajtogatjuk és még egy negyvenöt percet kelesztjük. Ha szépen megkelt a tészta kinyújtjuk, kiszaggatjuk a tetejét megkenjük tojással és megszórjuk egész köménnyel, sütőben vagy, ha van otthon kemencében megsütjük.

2011. március 14., hétfő

A világ konyhája - magyarul 1.

A világ konyháját, szerencsére, egyre könnyebb megismernünk, elsajátítanunk, tökéletesítenünk, és talán nem bűn, saját kedvünkre, ínyünkre formálni. Mert ha belegondolunk, ma már minden alapanyag beszerezhető, és ha még nem is kell több tíz kilométert utaznunk érte, namegasztán, ha meg is tudjuk fizetni, akkor szinte bármit el tudunk készíteni. Ehhez próbálok egy-két klasszikus recepttel segíteni nektek, persze itt-ott magyarra fordítva.
Természetesen, nem én lennék, ha közben nem indulna meg az agyam.
Itt van például az első népszerű étel amit valószínű mindenki ismer és remélem készít is.
Spagetti Carbonara kontra Bányász metélt



SPAGETTI CARBONARA
Hozzávalók:
40 dkg spagetti

15 dkg panchetta
4 db tojás
8-10 dkg reszelt
parmesan vagy peccorino
1 pici ger. fokhagyma
A spagettit forrásban levő, sós vízben kifőzzük.

Közben olívaolajon kipirítjuk az apróra vágott panchettát (kolozsvári szalonna). A tojásokat a reszelt parmesannal "alla posan" elhabarunk. A szalonnához az utolsó pillanatban hozzá dobunk egy falatnyi zúzott fokhagymát, vigyázva nehogy megégjen, majd összeforgatjuk a tésztával (a tésztát csak szűrjük le és ne hűtsük hideg vízzel!, próbáljuk meg összehangolni a munka folyamatokat; ez egy 15-20 perces étel). A tojásos keveréket ráöntjük a forró szalonnás tésztára, amit már levettünk a tűzről és jól összekavarjuk.
Ha ügyesen dolgoztunk, a tojás és a sajt krémessé olvad, rá a tésztára.
Ezt a receptet egy olasz ismerősömtől kaptam, de tudom, hogy ennek az ételnek is létezik több "igazi" verziója, pl.: csak tojás sárgával, tejszínnel, fokhagyma nélkül, füstölt sonkával, picit bazsalikomosan st
b.
Lényeg a lényeg, készítsük el és fogyasszuk örömmel.

KONTRA






BÁNYÁSZ METÉLT
Hozzávalók:

40 dkg szélemetélt
10 dkg parasztkolbász
15 dkg juhtúró
1 p. tejföl (150 g.)
babérlevél

rozmaring
kapor
ételízesítő
A tésztát kifőzzük, ételízesítő és 4-5 szál babérlevéllel ízesített vízben. 

A kolbászt vékonyan felszeleteljük és durvára aprítjuk (lebuktatom magam: én szeletelt kolbit szoktam vásárolni ehhez a tésztához, mert az szép vékonyra van szeletelve).
A juhtúrót és a tejfölt összekeverjük, kaporral és rozmaringgal ízesítjük. Egy kevéske zsíron a kolbász átforrósítjuk, hozzáadjuk a kifőtt tésztát és jól összeforgatjuk.
A tűről levéve ráöntjük a túrós-tejfölt és alaposan összekeverjük.
Egyszerűen, finomat és gyorsan?!
Igen, lehetséges! 

2011. március 8., kedd

Itt a vége, böjtölhetünk végre !

Véget ért a báli szezon, vége a mulatozásoknak, eltemettük a nagybőgőt és vele együtt a telet. Húshagyó kedd éjfélkor a harangok is azt jelzik, hogy hamvazó szerdával megkezdődik a nagyböjt, ami 40 napig, azaz húsvét tart. Hamvazó szerdán háromszor kell étkezni, de csak egyszer szabad jól lakni, és napnyugtáig lehet még húst fogyasztani. Ezután pedig jöjjön az igazi afterParty, a torkos vagy zabáló csütörtök, amit azért találtak ki, hogy a elmúlt időszakban felhalmozott élelem maradékát se kelljen kidobni.




SAVANYÚ SZÁRNYASGOMBÓC LEVES,
édes káposztával
 
Hozzávalók:
30 dkg pulyka medalion
30 dkg sárgarépa
50 dkg fejes káposzta
1 fej vöröshagyma
2 ger. fokhagyma
1 p. tejföl
5 dkg paraszt kolbász

2-3 ek ecet
liszt, babérlevél
őrölt kömény
borsikafű

bors, só
A félfőre szeletelt hagymát, a felkarikázott sárgarépát, és a nem túl vékonyra szeletelt káposztát egy diónyi zsíron, kissé lepirítjuk. Felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk, 2-3 szál babérlevéllel ízesítjük. Közben a húst, egy kis félre tett hagymával és egy gerezd fokhagymával ledaráljuk, őrölt köménnyel és borsikafűvel fűszerezzük, megsózzuk. Amikor a leves már forr, a ledarált masszából kis gombócokat formálunk és a levesben megfőzzük. A kolbászt vékonyan felkarikázzuk, és még egy gerezd zúzott fokhagyma társaságában, szintén a hozzáadjuk, a leveshez, amit tejfölös habarással besűrítünk és 2-3 evőkanál ecettel savanyítunk.

2011. március 2., szerda

Borittas hangulatban



RÉSZEGES CSIRKE
Hozzávalók:
4 db csirkemell filé
1 db lilahagyma
5 dkg aszalt áfonya
5 dkg margarin
2 dl vörösbor
4 db szegfűszeg
1 dl tejszín
kakukkfű
bors, só

A kockára vágott lilahagymát megfonnyasztom a margarinon, megsózom és felöntöm bő fél deci vörösborral, beleszórom az áfonyát, összepárolom. Közben a filéket hosszában felszúrom sózom, borsozom, kakukkfűvel ízesítem. Amikor az összes levét elfőtte már a hagyma, egy teáskanál segítségével, ügyesen beletöltöm a húsokba, a végeit hústűvel, vagy fogvájóval (amit még senki sem használt) eltűzöm. Forró zsiradékban szép pirosra elősütöm húsokat, úgy, hogy egy kis pörzsanyag képződjön az serpenyő alján is. Felöntöm a maradék borral (ez szépem feloldja a pörzsanyagot és ezzel is finomabb lesz a mártás) és egy kis vízzel, beleszórom a szegfűszeget, fedő alatt készre párolom a betöltött filéket. Párolás közben a szükséges folyadék mennyiséget pótolom. A puhára párolódott húsokat kiszedem a léből, félreteszem és tejszínes habarással besűrítem a mártást, utóízesítem, egy kis cukorral illetve kakukkfűvel finomítok rajta. Vissza rakom bele a filéket és egyet még rottyantok rajta, rizzsel, krokettal vagy bármilyen körettel tálalom.
Hát, így készül az én részeges csirkém.