TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2014. június 29., vasárnap

Üsse kavics

Naná, hogy utolsó... pontosabban az első forduló, utolsó napjaiban találtam rá a Floriol saláta versenyére. A legmegtisztelőbb nyeremény, sok minden mellett és előtt az, hogy a legnépszerűbb saláták bekerülnek a Floriol nagy salátakönyvébe. 
Ha már  ráleltem, akkor miért ne, és akkor gyorsan az jöjjön a salátám hús és tészta nélkül. 
Egyébként hiába az uccsó nap, így is ölég szépen gyűlnek rá a lájkok; és ezt, buzdításként ma (06.29) éjfélig még bárki megteheti a Floriol Testőr fészbuk :) oldalán.
















CSÍPŐS GERSLISALÁTA, 
     BARACKKAL ÉS PARADICSOMMAL
Hozzávalók:
15 dkg gersli (árpagyöngy)
3-4 db sárgabarack
3-4 db paradicsom
3 ek. vörösborecet
4 ek. Floriol olívaolaj
1 db csípős paprika (erejétől ill. ízlésünktől függően ez lehet kevesebb is)
füstölt paprika, v. normál fűszerpaprika
bors, só
jégsaláta  
Az egy éjszakára hideg vízbe áztatatott gerslit, sós vízben megfőzzük.
Közben elkészítjük az öntetet; a csípős paprikát pici kockákra daraboljuk, sózzuk, meghintjük a füstölt paprikával és összekeverjük a borecettel valamint az olívaolajjal.
A megfőtt gerslit leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük és még langyos állapotában belekavarjuk az öntetbe. Jól lehűtjük.
A barackot és a paradicsomokat gerezdekre vágjuk.
Tálaláskor salátaleveleket tépkedünk a tányérra, rápakoljuk a barack és paradicsom gerezdeket, majd megszórjuk a finom csípős gerslivel.
Tudom, nem divatos már, nem trendi, de akkor is szeretem a friss petrezselyem, üde ízét és illatát; úgy hogy ezt a salátát sem rontottam el vele ;)
A csípős paprika durvaságát csökkenthetjük, ha kivágjuk az erét (vagy csak egy részét), de akkor meg minek :) 
A sárgabarack és a paradicsom méret függő, ha szép nagyok akkor a 3 darab is bőven elég, mert ez a saláta mégis csak a gersliről szól. 



   
   

2014. június 27., péntek

Tessék!

Ennek a salátának a története úgy indult, hogy  a közelmúltban készítettem egy fincsi Zöldborsósalátát egyszerűen, egyszerű alapanyagokból. Aztán közhírré tettem a „fészen”; Kristine viszonylag hamar bevallotta, egy hozzászólásban, hogy először szőlőnek nézte a borsót. Én, arra gondoltam, hogy valami rám jellemző választ írok, ami így hangzott - ...ezzel adtál egy Őrült ötletet.... Mire ő, -az is finom lehet-. Kicsi később Gabi is csatlakozott a szőlős salátáért; én meg csak mosolyogtam.
Hát, így jönnek nekem az ötletek :)
Köszi csajok ;)














MÉZES-JOGHURTOS SZŐLŐSALÁTA, 
        ROPOGÓS SONKA DARABKÁKKAL
Hozzávalók:
40 dkg szőlő (mag nélküli)
20 dkg kígyóuborka
15 dkg pannónia v. ementáli sajt 
8-10 dkg minőségi sonka, vékonyra szeletelve
2 p. natúr joghurt
2 ek. méz 
2 ek. olívaolaj
petrezselyem zöldje
jégsaláta
bors, só
A joghurtot a mézzel, egy kis sóval és egy jó adag frissen őrölt borssal, valamint a durvára vágott petrezselyemzölddel összekeverjük, majd az olívaolajat is belekavarva krémesítjük.
A szőlőt leszemezzük, az uborkát, a sajtot kis kockákra daraboljuk és beleszórjuk az öntetbe alaposan átforgatjuk, majd vékonyra vágott jégsalátával dúsítjuk. Jól lehűtjük.
A szép vékony sonka szeleteket pár csepp olajon megpirítjuk, és tálaláskor a saláta tetejére tépkedjük.


2014. június 26., csütörtök

Akkor egyszerűen csak lazitsunk!

Mivel gyáva vagyok; már nem merem leírni, hogy milyen egyszerűen lehet pompát varázsolni a tányérunkra. 
Egy nehezebb nap után, semmi nem jön jobban, mint egy kis jó ízű lazítás, aztán pikk-pakk és kész.
Ja! meg még egészséges is, mert a lazachúsában a B-komplex mellett nagyon sok A-, és D-vitamin található. Rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, felgyorsíthatjuk az anyagcserénket, és még a szellemi kapacitásunk is javulhat.
 















GRILLRŐL PATTANT LAZAC LAKOMA
ami akár a szabadban is készülhet
Hozzávalók:
4 adag lazacfilé
1 kg újburgonya
15-20 db koktélparadicsom
3 ger. fokhagyma
1 p. tejföl
1 db citrom
olívaolaj
bors, só
A burgonyát megtisztítjuk és cikkekre vágva megfőzzük.
A paradicsomokat félbe vágjuk.
A lazacfiléket sózzuk, borsozzuk, megcsepegtetjük citromlével, 5-10 percig pihentetjük, olívaolajjal finoman bekenegetjük.
Grillserpenyőben szépen megsütjük a filéket.
Közben elkezdjük pirítani a burgonyacikkeket és amikor már kezd szép szint kapni közé szórjuk a paradicsomokat, sózzuk, borsozzuk.
A fokhagymagerezdeket összezúzzuk, néhány csepp citromlével és egy kanálnyi olívaolajjal a tejfölbe keverjük.
Lényegében ennyi.
De! ha egy kis zöldfűszert is használtam volna, és ha éppen néhány szem kapri- vagy  olívabogyó belepottyan a köretbe, vagy ...    
...tudom; az már olyan bonyolult lenne :)
Azért egy leheletnyi chili pehely is megdobja ám ;)

2014. június 25., szerda

Ami jön, az meggy

„Ásványi anyagai közül kiemelendő vas-, kalcium-, kálium- és magnéziumtartalma. Szerves savai segítenek az erek tisztításában, serkentik a veseműködést, az anyagcserét, és elősegítik a vitaminok felszívódását, de kitűnő vízhajtó is. A-vitamin tartalmánál fogva megtisztítja légzőszerveink nyálkahártyáját, erősíti szervezetünk természetes védekező rendszerét. A- és C-vitamin, valamint antocián- és bioflavontartalma kiváló antioxidánssá teszi a meggyet. A levében lévő antioxidánsok segítik megőrizni a vénák falának rugalmasságát, és ezáltal a visszérbetegségek elkerülését. Enyhítik az ízületi megbetegedés okozta fájdalmakat, ill. a fejfájást.” 
Édenkert
A köretről pedig csak annyit mondanék, hogy végül is ez az én olvasatomban egy alap piláf, amit és elemeit nem egyszer használtam már a párolt rizs készítésekor. Azt hiszem ezzel a mondattal beígértem nektek egy (szerintem) igazi piláfot...  még a héten.
...és drága csajok a napokban jön a szőlős sali ;)  














MEGGYES CSIBEFALATOK,
        ZAMATOS CURRY-S RIZZSEL
Hozzávalók:
80 dkg csirkemell
25-30 dkg meggy
2 ger. fokhagyma 
25 dkg rizs
4 db szegfűszeg
1 db babérlevél
kakukkfű
curry por
lestyán
bors, só
olívaolaj
Először a párolt rizst készítjük el, amit curry porral, babérlevéllel, szegfűszeggel, sóval, borssal és egy darabka lestyán levéllel ízesítünk.
Közben a csirkemellet falatnyi darabokra vágjuk és olívaolajon szépen megpirítjuk, csak ezután sózzuk, borsozzuk és kakukkfűvel ízesítjük. A meggyet kimagozzuk a fokhagymát vékony csíkokra szeljük, majd a csirkefalatok közé szórjuk és 2-3 perc alatt összeforgatjuk, összemelegítjük.
Hát, ez is ennyire bonyolult :)

2014. június 24., kedd

Jut eszembe

Ismét emlék, ismét egyszerű, ismét finom.
Nem is tudom, miért nem regéltem nektek eddig a mi krumplikásánkról, ami viszonylag ölég gyakran előfordult nálunk még a régi szép időkben.
A krumplikását általában egy kis liszt hozzáadásával készítik, de találkozni búzadarás változattal is. A Mamikám viszont a legegyszerűbb módon, liszt nélkül  készítette, pár csepp ecettel, (valóban csak pár csepp, mert ez nem savanyú, hanem egy pikáns étek) és a legtöbbször önálló ételként. Néha-néha meg esett az is, hogy köretként fogyasztottuk sült oldalas vagy tarja mellé. Mi nem szórtuk meg szalonnával és hagymával, nem tejfölöztük, mert erre ott volt a dödölle; ezzel ellenben a pirított hagymát, ami nagyon kevés sertés zsíron készült, belekevertük a kásába.
Jelen esetben, mivel ez volt itthon, egy kevéske pirított gombával egészítettem ki ez a pompás kis mannát.


 











PIRÍTOTT HAGYMÁS KRUMPLIKÁSA
Hozzávalók:
1 kg burgonya
1 nagy vöröshagyma
1-2 db babérlevél
ecet
zsír
bors, só
A megtisztított burgonyát, felkockázzuk és sós, babérlevéllel ízesített vízben, jó puhára főzzük; leszűrjük, de a főzővizét félretesszük, majd egy burgonyatörővel alaposan összetörjük. Aztán fokozatosan, a főzővízzel hígítva és egy gyenge evőkanál ecettel valamint borssal ízesítve, kása állagúra keverjük, ehhez a mennyiséghez kb.:4 dl főzőlé kell, de ezt mindenki a saját kedvére igazíthatja. Közben megpirítjuk az apróra kocázott vöröshagymát és a zsírjával együtt a kásához kavarjuk.
(A pirított gombát sóval, borssal és majoránnával ízesítettem.)






2014. június 22., vasárnap

Díjat kaptam 2.

Isteni dolog így ébredni, pontosabban egy egészséges reggeli és torna után ezzel a flash-el kezdeni a napot! 
(Egy őszinte vallomás: sajnos ma ismét ki maradt a torna; ha csak azt, nem soroljuk ide, hogy kétszer elborult a mankóm és le kellett hajolnom érte :/ )
Na, de vissza a boldogsághoz.
Egy mosoly, egy ölelés, egy puszi, egy kéz szorítás, aminek öröké megmarad a nyoma.
Nem nagy dolog, tudom (dehogynem) és mégis ad egy löketet az emberfiának arra és azért, hogy talán megéri csinálnia azt amit valamikor és valamiért elkezdett.
Egy kis semmiség; lehet, de baromi jó érzés, hogy gondolnak rád; túl azon, hogy követőid sokasága és a visszajelzéseik is nagyon-nagyon tudják inspirálni az alkotóvágyat (sőt).
Ezt felfoghatjuk úgy is mint egy, afféle szakmai díj, amit bloggerek egymás közti szimpatizálásaként megkap a kiválasztott. Maga a díj, az elismerés olyan mint egy felbecsülhetetlen családi emléktárgy; vigyázol rá, megbecsülöd, gondosan leporold minden nap, bár a vitrinben előkelő helyet foglal el, de aztán majd az idők teltével csak te tudsz majd róla, csak neked jelent valamit, csak a te szíved dobban meg amikor ránézel...„a többi néma csend.”  De ez így JÓ! és KÖSZÖNÖM.



A díjról röviden: tehát ez egy vándordíj, amit bloggerrek adományoznak egymásnak.
Cserébe négy kérdésre kell válaszolni illetve magadról infókat megosztani, és tizenegy (ha már eccer VB van, ők lesznek a te csapatod :) ) szóval 11 bloggernek tovább vándoroltatni. 

Az a drága ember akitől a díjat kaptam nem más mint: Zsuzsi a Pálmafa Project szerzője
...és akkor a kérdések és a válaszok 
 1. Ha életed végéig csak ugyanazt az ételt ehetnéd minden nap mi lenne az?
     Rántott csirkeszárny, burgonyapürével és ubisalival
 2. Ha választhatnál egy éttermet a világ bármely táján, hova ülnél be legszívesebben vacsorázni?
     Szívesen bekukkantanék Jamie,  FIFTEEN LONDON'S éttermében, két ok miatt is, isten bizony meg kóstolm ennek a „brit gyereknek” a kajáit, a másik pedig az az elképzelés, felkarolás amiért létrehozta ezt az éttermet. 
3. Milyen pluszt ad az életedhez a blogírás?
    A segítés örömét, azaz, hogy tudok (remélem) segíteni, ötleteket adni, a kisvárosi konyhára hangolva, egyszerűen, egyszerű, könnyen beszerezhető alapanyagokból. Szerencsére egyre több pozitív visszajelzéssel.
4. Mikor sportoltál utoljára és mit?
    Hmmm... erre sajnos nem tudok komolyan válaszolni, de mint azt fent is említettem, reggel kettőször is lehajoltam a mankómért, illetve rendszeresen résztvevője vagyok az összes Sport szelet-es nyereményjátéknak :)

...az én kérdéseim pedig:
1. Miért kezdtél el blogot írni?
2. Van-e és ha van mi a célod a blogolással? 
3. Van-e kedvenc alapanyagod és miért az?  
4. Ki a kedvenc magyar szakácsod?

...a választottjaim a következők:
Kriszta konyhája 
Szofika a konyhában  
Megfőzlek 
Barbi konyhája 
Konyhalál 
Sarokkonyha 
Sütimizéria 
Dina világa 
A tetovált lány konyhája 
Csak mert szeretem 
Notburga konyhája 

Természetesen ez csak erőszakkal” tömörített lista, és tudnám még fojtatni az idők végéig :/
Ugyan akkor azt is el kell mondani, hogy biztos lesznek átfedések és vannak olyanok aki nem nagyon lájkolják az ilyesféle dolgokat vagy éppen egyéb elfoglaltságuk miatt nem tudnak vele foglalkozni, ezt maximálisam megértem és tiszteletben tartom.
Elnézést, ha ezzel valamelyikőtöket zavartam! 
Szép napot mindnyájatoknak! 

2014. június 21., szombat

Kicsit kapros lett a hangulatom máma

Amikor először említettem egy barátomnak, hogy a Mamikám micsoda finom kapormártást szokott készíteni, egy csepp ecettel és nem citromlével, én meg általában egy kis zöldborsót főztem hozzá magamnak; (talán mondanom sem kell) úgy nézett rám, mint aki még nem látott hülye embert.
Most, hogy bőven van időm egy kicsit nosztizni (bocsánat, ezt tegnap hallottam valahol - nosztalgiázni) ez is az eszembe jutott... és van itthon borsó és kapor, na meg aztán egy jó levest is megennék ám :)
...és hogy magamat is megnyugtassam, minden különösebb böngészés nélkül, ölég szépen találtam a világhálón borsó-kapor párosítást.













BORSÓLEVES KAPROSAN, 
     SÁRGARÉPÁS-GALUSKÁVAL
Hozzávalók:
40 dkg zöldborsó
1 fej vöröshagyma
2 dl tej
1 ek. vaj
kapor
szerecsendió
bors, só
(igény szerint cukor)
a galuskához
5 dkg sárgarépa
5 dkg liszt
1 tojás
só 
A vöröshagymát borsónyi kockákra vágjuk és vajon megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a borsót, sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval fűszerezzük, felöntjük vízzel és puhára főzzük. A főzés végén, kicsit legyengítjük a tüzet, nem kell túlságosan forrnia a levesnek, és hozzáöntjük a tejet, amit célszerű már a főzés elején előkészíteni, hogy ne legyen hűtőhideg, illetve egy nagy csokor aprított kaporral ízesítjük.
A galuskához, kis lyukú reszelőn lereszeljük a sárgarépát, ráütjük a tojást, hozzáadjuk a lisztet, megsózzuk és teáskanál segítségével, kis galuskákat formázva forrásban levő, sós vízben kifőzzük.
Ha a galuskákat a levesben főzzük meg, akkor egy kis plusz színt adhatunk ennek az igazán zamatos levesnek. 
Célszerű lehet, egy darab galuska próba főzése, és ha szükséges, kevés! lisztet adhatunk hozzá.

2014. június 20., péntek

Szakácsmustra: Rachel Allen

Ez a második szakácsmustra amin részt veszek és kezdek rákapni a dologra. Főleg úgy, hogy most már, tudatosan az egyszerű recepteket keresem. Olyan egyszerűeket mint a következő, szinte csak úgy összeszórós étek. Nem kell hozzá sok minden, de az ügyesen összeválogatva. Rachel (ha már így összejöttünk) illetve a fordítás pörköltnek nevezi, de ez inkább egy ragus varázslat, mert ugye mi, tudjuk mi az a pörkölt, és ebből nem engedünk. Most, hogy így gondolkodom, csak meg kellene főznöm ennek a kis egyszerűségnek a magyarított változatát. 
 














PARADICSOMOS-BABOS CSIRKEPÖRKÖLT CHORIZO-VAL
6 személyre 
Hozzávalók:
6 db csirkecomb v. 1 nagy egész csirke eldarabolva
15 dkg chorizo v. jóféle magyar kolbász
2×400 g darabolt paradicsom konzerv
2×400 g fehérbab konzerv v. 200 g száraz fehérbab megfőzve, leszűrve
6 ger. fokhagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 tk. kristálycukor
bors, só
ízlés szerint citromlé
Egy tűzálló edényben, forró olívaolajban egy-két perc alatt, minden oldalukról megpirítjuk a kétfelé vágott csirkecombokat. Ezután sózzuk, borsozzuk, és mellé szórjuk a kocákra vágott kolbászt (negyed karikák) illetve a szintén nagyobb kockákra darabolt fokhagymát; ezekkel is pirítjuk egy kis ideig, vigyázva, hogy a fokhagyma meg ne égjen. Amikor ezzel is meg vagyunk ráöntjük a paradicsomokat egy kiskanálnyi cukort belekeverünk és lefedve (mondjuk fóliával) gázsütő 6 fokozatán 35 percig sütjük illetve addig amíg a hús meg nem puhul. Az utolsó 5-10 percnél, levesszük a fedőt belekeverjük a lecsepegtettet babot és picit erősebb fokozatom összerottyantjuk. Ízlés szerint pár csepp citromlével pikánsabbá  tehetjük; köretnek kagylótésztát vagy rizst kínálunk. 


 

2014. június 17., kedd

Mártogassunk

Én kérem, megmondom a frankót; ez a mártogató, nem mártogatónak készült és pont.
Na! de ez ismét egy jó példa arra, hogy mit kezdjünk a fantáziánkkal :), mert ugye, bosszankodva el is önthettem volna az egészet a fenébe, aztán még egy darabig mérgelődhetnék, de nem.
Akármilyen hihetetlen, gondolkodtam 3 röpke percet és már kész is volt a  
Grillezett nektarin, karamellás-mascarpone mártogatóval, puff neki.
Pedig el is dobhattam volna az egészet a fenébe; ...vagy ezt már mondtam... na, hát ;)
Bár a fényképen úri módon megtálaltam, mert nekem így volt egyszerűbb - bocs; igazándiból ez úgy tökéletes, hogy a grillezett gyümölcsöt, (ez szinte bármilyen grillezhető fajta lehet) belemártogatjuk ebbe a fini karamellás mannába és utána durvára zúzott mogyoróba, dióba stb...
Azért, ha mégis urizálnánk, nyugodtan tálaljuk meg.
Jut eszembe! egyszerű piték, piskóták mellé, kitűnő öntet.














KARAMELLÁS-MASCARPONE MÁRTOGATÓ v. ÖNTET
Hozzávalók:
25 dkg mascarpone
1,5 dl tej
5 dkg vaj
3 ek. kristálycukor
1 csipet fahéj
gyümölcsök, diófélék
Egy láboskában a kristálycukrot ügyesen megkaramellizáljuk és felöntjük a tejel, tehát karamellás tejet készítünk, amibe a tűzről már levéve, belekeverjük a vajat. 
Amikor a tej langyosra hűlt, egy habverő vagy mártáskeverő segítségével fokozatosan belekeverjük a mascarpone-ba, úgy hogy az szép sima legyen, egy csipet fahéjjal ízesítjük, majd jó pár órára (3-5) hűtőbe tesszük.  Az sem baj, sőt, előző este is elkészíthetjük.