TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2011. augusztus 30., kedd

Mennyi az annyi !?

Először is tisztáznunk kell egy dolgot. Recepteket írni nem könnyű. Szerencse, hogy nem is parancsszóra kell ezt mívelnünk. Nekünk receptíróknak, úgy kell dolgoznunk, főznünk, hogy a leírt recept (természetesen) pontos legyen. 
Néha eljátszom a gondolattal, hogy mennyi is az annyi...Például két szál sárgarépa az mennyi?, 15 vagy 25 dkg (láttam én már 1db 25 dkg-s díszpéldányt is) és ha több az miként befolyásolja az étel ízét, mert ugye a sárgarépa „édesítheti” a belőle készült ételt.
Egy nagy fej vöröshagyma, az annyi mint kettő kicsi vagy egy pici és egy nagyobbacska. A nagy fej hagyma az a Mamikám markába fér bele vagy az én markomba ??? Egy egyszerű pörköltnél is vigyáznunk kell a hagymával, ha sok, akkor "édes" lehet a szaftja; ha kevés akkor nem elég (vastag) tartalmas ?! 
... biztos ami biztos az ételt ízesítsük rozmaringgal és kakukkfűvel, aham, ja, ja, de mennyivel?... Phff :/ Hát ilyen egyszerű dolgok ezek :) Viszont ad egy kis játék lehetőségek, hogy valamennyire magunkhoz igazítsuk az ételt illetve az ízét, és nyugodjon le mindenki, a lényeges, fontos mennyiségek, azok le vannak írva.



Új bekezdés.
A múltkor, illetve pár napja, pontosabban hat napja, szóval már majdnem egy hete vásároltam Kacsa szárnytő-t. 
Két nénike állt előttem és arról beszélgettetek, hogy az meg mi az ott, meg, hogy jó-e. Na, több se kellett nekem, kértem is belőle 6 darabot - azaz 43,5 dkg-t-; de vajon, ha másik 6 darabot kapok az is ennyi súlyú lett volna? Mindegy... hagyjuk... haladjuk...
Az egyik nénike azt mondta, hogy Ő pörküttesen szokta meg csinyáni, úhh szeressük, az ember is. Eccer fő tette levesnek is, de annak semmi íze nem vót, sose főtt meg és még akkor is kemíny vót a husa.
Hát, akkor most az örökkévalóság jegyében, jöjjön  az én Kacsalevesem.














KACSAGOMBÓC LEVES, FÜSTÖLT HÚSSAL 
Hozzávalók:
43,5 dkg kacsa  szárnytő
8 dkg nyers füstölt tarja, ekkora volt a reggeli maradék (ha 1-2 dekával több, nem baj)
31 dkg sárgarépa (2db)
12 dkg petrezselyem gyökér (1db)
1 kis darab, 8 dkg zeller (nekem ez egy fél volt, de a boltba nyugodtan vásárolhatsz egy egészet)
12,4 dkg vöröshagyma (1db, pont ekkora)
4 ger. fokhagyma (bocsi, ezt nem mértem le)
2 szál babérlevél (átlósan pont beleférjen egy gyufásdobozba)
1 mokkáskanál kakukkfű
12 szem egész kömény
5 szem szegfűbors (közepes nagyságú vagy amilyen van)
1 teáskanál fűszerpaprika (lehet finoman csípős)
ételízesítő és só (eszt asztán, tényleg ízlés szerint)

 a gombóchoz:

2 db tojás 
6 dkg búzadara
4 dkg liszt
kakukkfű
bors, só
2,5 liter hideg vízben felrakjuk főni a szárnytőket és a tarját, egyszer felforraljuk és lehabozzuk. Belerakjuk a zöldségeket és a fűszereket a paprika nélkül, nagyon lassan, gyöngyöző forrással akár 2,5 - 3 órán át főzzük. Az utolsó órában a tetejére hintjük a fűszerpaprikát és szép csendesen, nem lobogva készre főzzük, majd óvatosan, nem felzavarva, leszűrjük. A csontról leszedjük a húst és a füstölt tarjával együtt ledaráljuk, hozzáadjuk a tojásokat, a darát és a lisztet, ízesítjük és legalább félórát pihentetjük, hogy a dara dagadjon. Vizes kézzel gombócokat formálunk és gyenge forrásban levő, sós vízben  kifőzzük őket (ha, gombócot főzünk, mindig próbáljunk egy-két darabot először külön kifőzni és ha, szükséges javítsunk az állagán, liszttel). Házi cérnametéltel, a felcsíkozott zöldségekkel, na és a gombócokkal tálaljuk ezt a finom, talán egy kicsit különleges, de akár ünnepi levest.
... és, hogy mekkorák a gombócok? nekem ebből a mennyiségből mindig 20, 23 vagy 18 gombócocska szokott kijönni XD bocsi

2011. augusztus 22., hétfő

A tésztaság, fél egészség!!!

Számtalan sok tésztasaláta recept található ma már a világhálón, mégis ha előjön a szó róla, valahogy mindenkinek a majonézes, ketchupos, tejfölös, stb... variációk jutnak az eszébe. Szerény nyomott véleményem szerint ennek az az oka, hogy a magyar ember, húsos (és van aki zsíros is, velem az élbolyba, de ez más tészta :)) és (szereti, persze hogy szereti) szinte csak muszájból eszik tésztát. De, ha már tésztát kell hogy egyen, ráadásul hidegen :/ valamivel felkellene dobni, valami finommal. Valami finom öntettel; ugye otthon nem szeret kavircolni mert az nem olyan jó, meg asztán olyan sok minden köll hozzája, ípp ezér, lemegy a bódba, megveszi, ráplattyintya, oszt kész. Pedig elhihetitek nekem, sokkal finomabbakat tudunk házilag készíteni, csak (sajnos) van egy-két dolog amit otthon mellőznünk kell: mesterséges színezék, állomány javítók, stabilizátorok és a kedvencem - természet azonos aroma.
De a tésztasalátának létezik olajos variációja is. amik szerintem sokkal finomabb. Ahogy az olajos öntet a hűtőben kissé rádermed a tésztára, az valami fatasztikus textúrát kölcsönöz a salátának. 
Igaz ami igaz, készítettem már én is tésztasalátát a (úgymond) hagyományos módon, joghurtal és túróval; valamelyik "túrógyár" pályázatára, de azt a későbiekben osztom meg veletek a "dicsevő kategóriában". Ezt a salátát, ami bekerült a "túrógyár" legjobb, legötletesebb  recepjeit tartalmazó kis füzetecskéjébe, már majdnem elkészítettem nektek, csak van vele egy apró gond... van benne cukkini. De nem fogjátok megúszni, előbb-utóbb sort kerítek rá, addig is jöjjön az én olajos, tökmagolajos tésztasalátám.














TÖKMAGOLAJOS TÉSZTASALÁTA

Hozzávalók:
25 dkg szarvacska tészta
25 dkg füstölt tarja
15 dkg sárgarépa
15 dkg trappista sajt
1 ger. fokhagyma
1 dl ecet
3-4 db babérlevél
tökmagolaj
só, bors
1 liter vízhez, 1 dl ecetet öntünk és beledobunk 3-4 babérlevelet, sót, felforraljuk és ebben főzzük ki a tésztát, majd jól lecsepegtetve, langyosra hűtjük. A tarját vékonyan felcsíkozzuk és gyenge 1dl tökmagolajban kissé megpirítjuk. A tűzről levéve belekeverünk 1 gerezd zúzott fokhagymát és ráöntjük a kifőtt tésztára és hozzáreszeljük a sárgarépát, valamint a sajtot, majd alaposan összeforgatva, legalább egy órára hűtőbe rakjuk.
A tészta főzés közben nem lesz túlságosan savanyú; ha úgy szeretnénk, pár csepp ecettel még savanyíthatjuk.

2011. augusztus 13., szombat

Egyszerűen és őrülten finom +1+1

Hát, akkor a "sok-sok" cukkini után ( mert nem akarlak bennetek cukkóni) jöjjön egy kis padlizsán. 
Mint korábban már írtam, a padlizsánt is rengeteg módon el lehet készíteni, bundázva, levesnek, rakott és grill ételek pompás kiegészítője, stb... had ne soroljam. Mégis, (úgy érzem) legnépszerűbb a belőle készíthető krém, amelynek számtalan fajtája létezik. Romániában vinettának nevezik, ez leegyszerűsítve egy majonézes padslizsánkrém, vagy ott van, a Szlovének, Horvátok Ajvar nevű paprikakrémje aminek az egyik alkotó része.
Én a lehető legegyszerűbb módon készítem a mikró (mert nem félek a mikró hullámoktól! sajnos van aki már ilyenre is "oda figyel" és mellette számos  egészség károsító dolgot művel :) :/ áldásom rájuk) segítségével.
Csak 1 érdekesség: a padlizsánt elvileg és gyakorlatilag, éretlen állapotában szedjük és fogyasztjuk; ugyanis a teljesen érett padlizsán, sokkal kesernyésebb, magjai feketések, keményebbek és a bőre is inkább sötétvöröses.
És még egy: az Arabok vágykeltőnek is tartják - a szerelem almája névvel illetik.
Egyes Távol-Keleti országokban a nemiség jelképének is tartják; valószínűleg a formája miatt (de kinek kell egy padlizsán mellű nő? :) ez alapján, akkor Afrikában a banán, itthon pedig a répa vagy a ceruzabab tölti be ezt a tiszteletbeli szerepet).
Ismét jót nevettünk. XD
















PADLIZSÁNKRÉM, ROZMARINGGAL
Hozzávalók:
40-45 dkg padlizsán (kettő kisebb vagy egy nagyobb vagy egy pici és egy nagyon
                                   nagy, nem kötelező pontosan le méregetni)
lime (zöldcitrom, de jó a hagyományos is)
1 ger. fokhagyma
só, bors, rozmaring
A padlizsánt minden oldaláról egy villával megböködöm és berakom a mikróba. 3-4 percenként megforgatom és addig melegítem (sütöm) míg jól felpuhul(12- 15 perc) Ezt a műveletet sütőben is elvégezhetjük, de szerintem ott tovább tart. Miután a felpuhult padlizsán kihűlt, hosszában ketté vágjuk és egy kanál segítségével, könnyedén kivájjuk a belsejét. Az így kapott "masszát" deszkára téve éles késsel párszor (attól függően milyen finomságú krémet szeretnénk) átvagdossuk, mintha petrezselyemzöldet aprítanánk. Ezután tálba rakjuk és beízesítjük egy gerezd zúzott fokhagymával, rozmaringgal, sóval, borssal és ízlés szerinti mennyiségű frissen facsart zöld citrom levével ( én ehhez a mennyiséghez egy fél citrom levét hozzá teszem, de kóstolgassunk!) és alaposan összekavarjuk. Jól lehűtve, egy egyszerűen és őrülten finom szendvicskrémet kapunk; de mi van ha...


                         











PADILZSÁNKRÉM, 
VARGÁNYÁVAL ÉS CSÍPŐS KOLBÁSSZAL
Hozzávalók:
az előbbi "alapkrém"
+
15 dkg vargánya
5 dkg csípős kolbász
A vargányát apró darabkákra vágjuk és egy kanál vajon megpirítjuk és hozzádobjuk a szintén apró kockákra vágott kolbászt. A kolbásszal már nem pirítjuk, mert az megkeményedhet; csak a paprikás színét oldjuk ki kb. egy perc alatt. Ezután még melegen az alapkrémhez keverjük és jól lehűtjük.
Így,egy egyszerűen és őrülten finom szendvicskrémet kapunk; de mi van ha...














PIKÁNS PADLIZSÁNKRÉMMEL TÖLTÖTT JÉRCEMELL
Hozzávalók:
az előbbi padlizsán krém
+
4 adag jércemell (személyenként 15-20 dkg)
liszt, tojás, zsemlemorzsa a panírozáshoz
A jércemellet felszeleteljük, személyenként kettő darabra, és megtöltjük a vargányás, kolbászos padlizsánkrémmel. Hagyományos módon panírozzuk és sütjük. Túl sok krémet ne tegyünk a roládjainkba, mert az megnehezítheti a panírozást.

Na, kérem ez ilyen egyszerű !!! Merjünk kísérletezni, egyszerű ötletekkel újat alkotni, csak Hajrá, Hajrá !!! Én veletek vagyok !!!

Facebook-os oldalamra küldjétek el a kedvenc ételetek receptjét a legjobbakat elkészítem vagy (és) egy kis ötlettel, turpissággal átvariálom őket és szerencsés esetben, itt olvashatjátok az elkészült remekeket.

2011. augusztus 8., hétfő

No commnet - ráduplázzva 2.

...mert az a küldetésem ezen a világon, hogy megszerettessem a cukkinit mindenkivel! XD















CUKKINILEVES, PULYKAMÁJJAL
ÉS KARAMELLIZÁLT ALMÁVAL
Hozzávalók: 
1 kg  cukkini
20 dkg pulykamáj
1 db tömlős natúr sajt (10 dkg)
1 fej vöröshagyma
1-2 ger. fokhagyma
1-2 db savanykás alma
2 ek. méz
margarin
kakukkfű
szerecsendió
ételízesítő
durvára őrölt bors
A kockára vágott májat, margarinon megfuttatjuk amíg el nem veszti nyers színét. Majd hozzáadjuk a felkockázott vöröshagymát és a szintén kockára vágott cukkinit,meghintjük ételízesítővel és kakukkfűvel; állandó keverés mellett összepároljuk. Amikor a cukkini már levet engedett, belenyomjuk a sajtot és elkeverjük, felolvasztjuk, utána felöntjük kb.7 dl vízzel, 15-20 perc alatt összeforraljuk, készre főzzük. Igény szerint étkezési keményítővel vagy egy kis lisztes habarással sűríthetjük.
Miközben a leves fől, az almákat meghámozzuk, a magházát kivájjuk és nem túl vastag gerezdekre szeljük. Egy teflon serpenyőben 2 teáskanálnyi margarinnal felolvasztunk 2 evőkanálnyi mézet, rádobjuk az alma gerezdeket, megszórjuk durvára őrölt borssal és rázogatva, finoman kavargatva szép pirosra karamellizájuk őket; tálaláskor a levesünk tetejére halmozzuk.














SERTÉSSZELET CUKKINIS BUNDÁBAN, 
ALMÁS - BURGONYASALÁTÁVAL
Hozzávalók:
60 dkg sertéskaraj
50 dkg cukkini
1 ger. fokhagyma
2 db tojás
12 dkg liszt
1/2 dl tej
borsikafű, só


a salátához:
60 dkg burgonya
2 db alma
1 p. tejföl
1 ek. mustár
1 ek. torma
szerecsendió
bors, só
A cukkinit nagy lyukú reszelőn lereszeljük és lesózzuk. A karajt felszeleteljük, klopfoljuk, sózzuk és meghintjük borsikafűvel. A cukkinit 10-15 perc elteltével, alaposan kinyomkodjuk, és a tojásokkal a liszttel és a tejjel sűrű masszává keverjük, 1 gerezd zúzott fokhagymával és szükség szerint sóval ízesítjük (! egyszer már sóztuk !) A hússzeleteket először lisztbe (nem szerepel a hozzávalók közt), majd a cukkinis masszába mártjuk és takaréklángon, bő zsiradékban megsütjük.
A salátához a tejfölt, a mustárt, és a tormát egy tálban összekeverjük, szerecsendióval és sóval ízesítjük (ha túl markánsnak találjuk az ízét, egy kis porcukorral enyhíthetünk rajt). A megfőtt burgonyát és az almát felcsíkozzuk és alaposan összekavarjuk az öntettel; tálalásig hűtőben tartjuk.

2011. augusztus 3., szerda

No commnet - ráduplázzva 1.

Remélem még nem unjátok; mert még van a tarsolyomban egy-két cukkinis recept. XD 
Ne feledjétek jelszavaink valának:

 FANTÁZIA, BÁTORSÁG, JÓ ÉTVÁGY !















CUKKINI STEAK
egyszerűen finom
Hozzávalók:
cukkini
szeletelt bacon
mustár 
rozmaring
bors, só
tojás
A cukkinit vastag darabokra szeleteljük és besózzuk. A mustárt rozmaringgal és borssal ízesítjük. A cukkini darabokat bekenjük a mustárral és körbetekerjük a szalonna szeletekkel,  egy fogpiszkálóval meg tűzzük. A maradék mustárt (ha, marad )kenjük rá a cukkinik felső felére bátran. Sütőbe téve, szépen süssük, pirítsuk meg.
Én most tükörtojással és pirítóssal tálaltam, de bármilyen körettel és mártással, raguval príma kis kaját kapunk.

















CUKKINIVEL TÖLTÖTT CSIRKECOMB
Hozzávalók:
csirkecomb
cukkini
bazsalikom
bors, só
A csirkecombokat besózzuk és borsozzuk. A cukkinit félcenti vastag karikákra, félkarikákra szeleteljük, le sózzuk és bazsalikommal ízesítjük és ügyesen a csirkecomb bőre alá nyomkodjuk (amennyit csak tudunk). Célszerű fogpiszkálóval, csak úgy felülről megtűzni, mert a csirkebőre összesül egy picikét. Szép pirosra sütjük, köretként hajdinakását ajánlok mellé.
















HAJDINAKÁSA
Hozzávalók:
1 bögre hajdina
1 kis fej vöröshagyma
5 dkg húsos szalonna
babérlevél
rozmaring
ételízsítő
A szalonnát és a vöröshagymát apró csíkokra vágjuk és egy pici zsiradékon üvegesre pároljuk. Az utolsó pillanatokban hozzáadjuk a hajdinát, átforgatjuk, áthevítjük, majd felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel (a vizet szükség szerint közben pótolhatjuk) Ételízesítővel, 1-2 szál babérlevéllel,  (ez elhagyható),  rozmaringgal fűszerezzük és a rizshez hasonlatosan készre pároljuk.