TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2012. május 31., csütörtök

Utolsó pillanatban

Valóban az utolsó pillanatban készültem el és küldtem be ezt a versenymunkámat.
Bocsánat, 6 perccel előbb :) 















NARANCS ÍZŰ MOZZARELLA SZENDVICS
Hozzávalók:
4 db mozzarella sajt 
2 sz. teljeskiőrlésű toastkenyér 
2 ek. narancslekvár
1 ek. balzsamecet
1 ek. olívaolaj
1 db paradicsom
5 dkg kigyóuborka
1 cs. bazsalikom
A héjától megfosztott paradicsomhúst és az uborkát 2-3 mm-es kis kockákra aprítjuk. A kenyérszeletek héját levágjuk és a belét belemorzsoljuk egy tálba, majd ráöntjük a olajat és a balzsamecetet. Amikor jól beszívódott, felázott a kenyér hozzá keverjük a lekvárt, a paradicsom-, valamint az uborkakockákat és alaposan összekeverjük, tálalásig félre tesszük. A bazsalikomot szép apróra vágjuk. A tálalás a következő módon történik: a mozzarellát "lapjával" 3 felé vágjuk, az alsó szeletre, egy kiskanálnyi tölteléket rakunk, a középső szeletet beforgatjuk az aprított bazsalikomba, rátesszük az előző rétegre és erre is egy teáskanál tölteléket halmozunk, végül az utolsó szelet sajttal zárjuk a szendvicsünket. A tetejét narancsfilével és a paradicsom héjából készült csíkkal díszíthetjük.

2012. május 30., szerda

A mai reggeli 3.

Ölég gyakran fogyasztok reggelire tojásételt; rántottát, omlettet, tükörtojást, lágy tojást... de van úgy, hogy még a buggyantott tojással is eljátszom. Szeretem a tojást! Az egyszerű ember talán nem is gondolná, hogy a tojást is a színes (nem hímes), bátran variálható reggeli ételek közé tartozik. Ha túl tudunk lépni a szalonna, sonka, kolbász, hagyma, paprika, paradicsom, gomba, sajt variáción és egy kicsit fantáziálunk, egy új világ nyílhat meg előttünk a reggelik terén. 
Amennyiben megbíztok bennem és elfogadjátok azŐrültSzakács, remélem nem túl vad ötleteit segítek nektek abban, hogy egy picikét feldobjuk a hétköznapi étkeinket, akár egy-egy meglepő hozzávalóval. A receptjeimet nem bibliaként kell használni, hanem csak alapkőként. Én letettem a alapkövet, elkészült a fotó, mosolygok és integetek nektek és pont. A többi már rajtatok "építőmunkásokon" múlik, követitek a tervrajzot vagy esetleg a saját elképzeléseiteket is beleépítitek. Megmondom őszintén számomra mind két megoldás tetszik, de mégis jobban örülnék a ti variációtoknak, ha bátran belenyúlnátok egy-egy étkembe. Ezt a kérésem már egyszer-kétszer említettem, legyetek bátrak és ha a ti ötleteteket megírjátok az adott "művem" alá kommentban, azt külön megköszönöm; ezzel is csak egymásnak segítünk!
Ugye ezt már nem kell mondanom, hisz mindenki tudja:)
                     FANTÁZIA, BÁTORSÁG, JÓ ÉTVÁGY !!!












TOJÁSSAL SÜLT ALMA, FÜSTÖLT SAJTTAL
Hozzávalók: 
2 db tojás
1 db alma
5 dkg füstölt sajt
rozmaring

vaj 
olívaolaj
ha éppen van akkor egy szál szárzeller sem árt neki
Az almát felkockázzuk, vaj és olívaolaj keverékén kissé megpirítjuk, ha éppen van akkor most mehet közé a zeller (de akár egy kevés friss zellert is reszelhetünk bele). 
A tojásokat felverjük, sóval és rozmaringgal ízesítjük.
Legyengítjük a lángot és az almára öntjük a tojásokat. 
Ügyesen mozgatva, túlságosan nem kavargatva, addig sütjük amíg a tojás majdnem mindenhol megköt; ekkor meghintjük a szintén kockára vágott sajttal. Egy fedővel vagy fóliával letakarjuk és a elzárjuk a gázt. Pár percig pihentetjük, ez idő alatt a sajt szépen megolvad.
Nálam ez egy adag... de ti tudjátok mennyit bírtok megenni :)

2012. május 29., kedd

Minek nevezzelek

Remélem más is van úgy, hogy nem tud, vagy nehezen ad nevet az aktuális ételkreálmányának.
Valamikor réges-régen, ha végig néztünk egy étlapot, finomnál is finomabb fogásokkal találkozhattunk; persze csak akkor, ha név alapján bevállaltuk. Természetesen aki bátor volt az megkérdezte a pincértől, hogy konkrétan mi is az a Főnök kedvence vagy némán átugrott a rántott húshoz, abban nem lehet nagyot csalódni. Igaz ami igaz, találkoztam olyan elnevezéssel is, hogy:
                           Falun hizlalt sertés legjava, mosolygós gyöngymorzsában,
                                   (naná,hogy rántott szűzérmek, tehát rántott hús)
                                             szabadon választott körítéssel. 
Engedjétek meg, hogy néhányat meg említsek a teljesség igénye nélkül:
Főnök-, főszakács-, séf-, vendéglős-, stb. kedvence, (és ez mindenhol mást takar)
az étterem nevéhez igazodva:
matrózok-, csikósok-, betyárok-, halászok-, vadászok... kedvence,
... ahogy mi csináljuk, ... ahogy mi szeretjük, ... ahogy felénk készítik,
aztán vasi, zalai, alföldi, csongrádi, szegedi, borsodi, soproni... (ezt a kettőt nem véletlen hagytam utoljára;) ) 
és jöttek a nevek, emberek "akiket mindenki ismert":
Pista bácsi-, Jani bácsi-, Laci bácsi-, Mari néni-, Rózsi néni-, Ibolya, Katalin, Erzsike... pitéje, sütije, palacsintája, pecsenyéje, fatányérosa, levese.
Később rájöttünk arra, hogy célszerű a név alá zárójelben kisbetűkkel leírni miből is készült az étel (szerintem ez a legpraktikusabb). 
Ezek után jönnek a kétsoros ételek amiknél mindent leírunk amivel az elkészítés során kapcsolatba kerülünk, beleértve a klasszikus szakács szakszavakat is: 
  Dióolajban konfitált, marinó juh sajtjával töltött, magon nevelkedett tanyasi jérce melle, 
   bordírozott kifliburgonyával és gesztenyemézen glasszírozott kerti zöldségekkel körítve, 
                                               lila bazsalikom mártással 
Ez nem is hangzik olyan rosszul :) lehet, hogy egyszer ez lesz Őrültek kedvence XD
Szóval nem egyszerű a név adás. Sokszor jól jön egy kis segítség. Szerencsés esetben és ha marad az elkészült étkeimet széthordom a családban, akár kontrollálási szándékkal is. Ez így történt a következő étkemmel is; és pár napra rá, az unokaöcsém ezzel a kérdéssel fordult hozzám: 
-Bátyus, ma is főztél olyan... hát olyan... lepénykét?








LEPÉNYKE
(burgonya, túró, tejföl, kapor, fokhagyma, tojás, kolbász) 
Hozzávalók: 
80 dkg burgonya
25 dkg túró
1 p. tejföl + tálalás
1 db tojás
2 ger. fokhagyma
5 dkg parasztkolbász v. szalonna
1 cs. kapor
zsemlemorzsa
margarin

A megtisztított burgonyát uborkagyalun szép vékonyra szeleteljük. A túrót a tejfölt és a tojást összekeverjük, sózzuk, apróra vágott kaporral és zúzott fokhagymával ízesítjük. Ezután beleforgatjuk a burgonyát, a masszába úgyhogy az mindenhol jól bevonja a szeleteket.  Egy kb.: 20x28 cm-es tepsit, sütőtálat margarinnal vékonyan kikenünk és zsemlemorzsával meghintjük. A túrós-burgonyát egységesen eloszlatjuk a tepsibe a tetejét elsimítjuk és megszórjuk  kis kockákra darabolt kolbásszal vagy szalonnával. Fólia alatt, középmeleg sütőben 30 percig pároljuk majd a fóliát levéve szép pirosra sütjük (20-25 perc).
Tálaláskor kapros-tejfölt kínálunk mellé, de akár csemege uborkával is fogyaszthatjuk.

2012. május 28., hétfő

Phff...

Sajnos beigazolódni látszik az a megállapítás, hogy az ember életkora amilyen mértékben nő, a memóriája vele párhuzamosan és egyforma sebességgel csökken. Nem mondanám ezt, ha nem lennék érintett a dologban, de egyre gyakrabban szembesülnöm kell ezzel a "tragédiával". Egy visszatérő problémát mindenképp el kell mondanom nektek. 
Én a hétköznapok sűrűjében a napi gondok, dolgok, elintéznivalók zűrös forgatagában szinte mindig megfeledkezem, illetve csak hétvégére jut eszembe az, hogy diétázom. Na, ilyenkor megrázom magam és egy finom salátával zárom a hetet. Megnézem mi van hűtőben, semmi (jégsaláta, feta, kefir, ilyesmi), de valaki már megint égve hagyta a villanyt; mindegy ugorgyunk... 














ZSÁLYÁS ÚJ HAGYMASALÁTA, FETÁVAL
Hozzávalók:
20 dkg feta sajt
2 cs. új hagyma
1 dob. kefir
1 tub. majonéz (nagy)
jégsaláta
zsálya
durva bors 
pirítós
A új hagymát felkarikázzuk, ráöntjük a majonézt, a kefirt, borsozzuk és bátran fűszerezzük zsályával (a szárított zsályát, én még a tenyeremben átszoktam morzsolni és a nagyobb darabokat, szálakat kidobom belőle). Ezután hozzáadjuk, a folyamatosan vízbe mártott késsel kockára vágott fetát, alaposan összekeverjük és jól lehűtjük.
Tálaláskor a salátából alapot rakunk, ráhalmozzuk a zsályás-fetás hagymasalátát és megszórjuk pirítós kockákkal.  



2012. május 27., vasárnap

Még mindig...

Tészta, tészta, tészta!
Ölég gyakran vagyok úgy, hogy rákívánkozok a tésztára. Ilyenkor az agyam (az a kis aranyos) teljesen kikapcsol, illetve csak a tésztát látja. Lehet tőlem eső, szél, vihar, szikrázó napsütés, népünnepély, tüntetés vagy kisebb háború, nekem csak a tészta! Az ilyen alkalmakkor még az is előfordul, hogy nem játszom különböző raguval, sugo-val, stb., hanem egyszerűen: egy kis olívaolaj, egy esetleg kétféle fűszer, pár csepp citromlé vagy balzsamecet és kész! Lényeg a TÉSZTA!
Tegnap is így voltam; előkaptam egy zacskó tésztát és had szóljon!
Előre is elnézést kérek az érintettektől!
A tészta ami hozzám keveredett véletlenül (nem figyeltem a boltban) tojás nélküli volt. Komolyan mondom én ilyen rossza gyenge minőségűt még nem ettem, de még csak nem is pipáltam. Kemény, gumis és lassabban is főtt meg :/ Na de, minden rosszban van valami jó; kihasználva (megunva) a főzési időt, hasonló egyszerű módon összedobtam hozzá egy könnyű, egyszerű, de Őrülten Jó tavaszi zöldségekből álló ragut.
Kérésem és ajánlatom: én kipróbáltam:( Ne vegyetek tojás nélküli tésztát! ha nem indokolja az egészségügyi állapototok.















PENNE TAVASZI ZÖLDSÉGEKKEL
Hozzávalók:
40 dkg penne
20 dkg sárgarépa
20 dkg spárga
1 cs. retek
2-3 új hagyma
2 dl tej
petrezselyemzöld
őrölt szerecsendió
bors, só
olívaolaj
A penne tésztát felrakjuk főzni. A zöldségeket a tésztához hasonló darabokra vágjuk és olívaolajon megpirítjuk őket a következő sorrendben (egy-két perc különbséggel). Először a répa, majd a retek, aztán a spárga és a végén a hagyma és vigyázunk, hogy  közben semmi ne égjen meg. Amikor ezzel meg vagyunk, sózzuk és fűszerezzük. Felöntjük a tejjel jól kiforraljuk és hozzáadjuk a kifőtt tésztát és alaposan összemelegítjük. Ha a tészta nem venné fel az összes tejet és ez minket zavar, egy csepp vízben oldott keményítővel sűríthetjük.