TUDTAD !?

Receptjeim általában 4 főre szólnak, TUDTAD? a végén
Charlott Haigh: 100 természetes immunerősítő c.
(ALEXANDRA) könyvéből idézek. 2012.10.15.

NEM KELL ÍGY FŐZNI, DE LEHET!

2011. szeptember 29., csütörtök

Ami sok, az sok. - még gombócból is!

Talán a szilvásgombóc az egyik olyan étel amit nem lehet megunni, és gyermek korunktól fogva végig kíséri az életünket. Gondoljunk csak azokra az időkre amikor már nem zavartak ki a konyhából minket (úgyse mentünk volna, mert mindenáron segíteni, kotyvasztani akartunk), hanem inkább ránk bízták a legfontosabb, legnagyobb szakmai tudást és összpontosított figyelmet igénylő zöldség tisztítást, krumpli pucolást. Amikor pedig már magabiztosan közlekedtünk a konyha területén és nem akadályoztuk Anyut (ami panelkonyhában nem kis ügyességet pontosabban művészetet követel), kiérdemeltük a pörkölt keverését - le ne égjen, keverj bele, állj itt mellette- vagy a gombócolást. A gombócolás valamivel érdekesebb bár nehezebb mint a hógolyó és a sárlabda készítés, de örömmel birkóztunk meg  a felemelő feladat végrehajtásával. Nagyon nagy figyelemmel próbáltuk összeilleszteni, összecsípni a sarkokat, széleket, hogy ki ne folyjon az a zamatos szilvalé belőle és szét ne dőljön a gombóc. Érdekes módon, a gombóc szerű képződményeink, igazából Anyu kezében vették fel igazi gombóc mivoltjukat, de mi akkor is büszkén meséltük, legalább egy hétig, hogy milyen finom szilvásgombócot főztünk.
Eleinte nem értettük miért maradt meg mindig 6-8-10 szem kimagozott szilva, amikor volt még tészta. Hamar rá kellet jönnünk, hogy ebből a tésztból készült az esti nudli is. 
A nudlit sok féle képpen készítik van aki sodorja, van aki csak vagdossa; tálalják pirított morzsával, hagymás zsírral (így a legjobb), de hallottam már szalonnásan is... 
Amikor pedig évente egyszer-kétszer ellátogattunk a Messzimamához, a  szomszéd Jóska bácsi, boldogan, szilvakék orra (mert nem csak gombóc készítésre alkalmas a szilva) alatt, kopott bársony csillogású sárgás, dús bajszú mosolyával, ami csodálatosan harmonizált mind a hat hasonló árnyalatú fogával igy üdvözölt minket
-De szípen megemberesettél fijam, jer ide hadd szorígassalak meg... oszt gombócot mennyit bírsz má megenni?! XD















FŰSZERES SZILVÁSGOMBÓC, FÜSTÖLT SAJTTAL
Hozzávalók:
30 dkg burgonya
15 dkg sárgarépa
20 dkg liszt
1 db tojás
15-16 szem szilva ( ez természetesen a szilva méretétől függ)
15-20 dkg füstölt sajt
zsemlemorzsa
rozmaring
bors, só
A héjában főtt burgonyát és a főtt sárgarépát, burgonyanyomón áttörjük és megvárjuk míg kihűl. Majd hozzáadjuk a lisztet, a tojást, ízesítjük borssal, rozmaringgal, sóval  és tésztává gyúrjuk; ha túl ragadósnak éreznénk egy kevés lisztet adhatunk hozzá, de vigyázva mert a túl lisztes tészta megfőzve kemény lehet. Lisztezett deszkán kinyújtjuk a tésztánkat és akkora kockákra daraboljuk, hogy a szilváinkat bele tudjuk csomagolni, gombócolni. A szilva mennyiségét nehéz lenne pontosan meg határozni, mint arra már utaltam az anyaghányadnál; én most szép nagy szilvát kaptam, de ha kisebb gombócot akarunk, akár félbe is vághatjuk. Na. Szóval a tészta kockáink közepére rakjuk a szilvákat és mindegyikbe egy darabka sajtot helyezünk és megszórjuk egy kis őrölt rozmaringgal. A kockáink széleit sarkosan összecsípjük, bebugyoláljuk a szilvákat és gombócot formázunk belőlük. Forrásban lévő sós vízben 5-7 perc alatt kifőzzük. Kb. 15 dkg zsemlemorzsát egy kis olajon megpirítunk, ízesítjük a borssal és a rozmaringgal, majd ebbe forgatjuk a frissen kiszedett gombócokat. Tálaláskor tejfölt kínálhatunk mellé.
Ezt a gombócot azoknak ajánlom akik nincsenek oda a túl édes dolgokért. Nem kell berezelni, ha finom, jó ízű szilvát kapunk, akkor úgyis az édes íz fog dominálni; a fűszerek és a sajt csak érdekessebbé teszik a gombócunkat. 
















FŰSZERES NUDLI, ECETES PÁROLT HAGYMÁVAL 
ÉS TEJFÖLLEL
Hozzávalók: 
A fenti tészta, hagyma, ecet, tejföl.
A tésztát kinyújtjuk és nudlit formázunk belőle, vágjuk, sodorjuk - sodorjuk, vágjuk aki ahogy akarja. A hagymát félkarikára szeleteljük egy kis zsíron megpirítjuk és a végén pár csepp ecettel összepároljuk.





2011. szeptember 21., szerda

Variációk egy témára: a lecsó

Először is tisztázzunk egy dolgot a lecsó: egy rész vöröshagyma, két rész paradicsom és négy rész paprika, sertészsír és só (legalábbis én erre esküszöm). Ettől tovább, szalonnás, kolbászos, tojásos, stb-ről beszélünk. A lecsót nem fűszerezzük, se fűszerpaprikával, se borssal. Ez az alap!
Persze, én se mindig így készítem. 
Benke Laci bácsitól hallottam egyszer a tippet, hogy egy kevés őrölt kömény nagyon jót tesz a lecsónak és valóban (nem kell sok!); azóta is használom. 
A lecsónak is rengetegféle fajtája létezik, a fent említett kolbászos, szalonnás, tojásos mellett, babos (nekem nagyon bejön, egy kis fokhagymával), káposztás és bármiféle zöldséggel készített variációjával találkozhatunk. 
Fogyasztjuk burgonyával, rizzsel, nokedlivel, tarhonyával, de már kifőtt tésztával is hallottam. 
Azt, hogy a köretet mellé adjuk vagy össze keverve (szerintem így jobb), mindenki a saját ízlésének megfelelően döntse el, de a rizses lecsó sokkal finomabb, ha a lecsóban pároljuk meg a rizst. 
A lecsóba lecsókolbász esetleg debreceni, de mindenképp valami jóféle főzőkolbász, szerény-nyomott véleményem szerint a különböző füstölt-, paraszt-, kolbászok nagyon elvihetik a lecsónk ízét. A füstölt kolbászok ízesítése nagyon eltérő lehet gyártótól függően és ha bátrabban használjuk betehet a jó kis lecsónknak. A lecsókolbásznak az íze általánosabb, bár (sajnos) tudom, hogy a minőségét néha, az ehetetlen" kategóriába soroljuk, de ehhez szerintem egy nagy mértékű finnyásság is társul. 
-Azért "mindent" Én sem eszek ám meg!
-Tudom és fogadjuk el a boltok sem árulnak mindent".
Itt jut eszembe, a rakott krumpli is tipikusan lecsókolbászos étel.
Ami viszont jót tehet (mértékkel) a lescsónak az a szalonna, bár én ezt is inkább külön kiegészítőként preferálom. 
A lecsó világszerte népszerű, magyar étel; a magyar konyha, a magyaros ételek alapköveként tartják számon. 
A ugyanakkor eredetét valahol a Balkánon kell keresgélnünk, de ma már szinte minden országnak, minden népnek megvan a maga lecsója illetve a szabadtűzön is készíthető, túlnyomó részben paprikával és paradicsommal készült étele. 
Ezek közül talán a legnépszerűbb, (nem kis mértékben egy mesefilmnek köszönhetően) a franciák Ratouille nevű zöldség kavalkádja amibe a padlizsán és a cukkini mellé, már egy kis fokhagyma is társul (ha én készítem akkor kakukkfű is), az olaszok Pepperonata-ja színes paprikából készül szintén fokhagymával és bazsalikommal (nálam pár csepp balzsamecet is kerül bele, titokban). A bolgároké hasonlít a franciákéra, olaszos fűszerezéssel, tálaláskor pedig juhsajtot kínálnak mellé mint a görögök. (Egyébként a bolgár konyha nagyon hasonlít a göröghöz, vagy oda-vissza, de ez talán nem véletlen.) A szerbek kínálják tésztával és sertéshússal, a kongóiak pedig csirkemájjal; de olyan EGYSZERŰEN FINOM-mal, mint a mi  LECSÓ-nk olyannal nem találkozni sehol sem. 
Az országban rengeteg helyen találkozhatunk Lecsófőző versenyekkel,
Lecsófesztiválokkal, a legközelebbi most hétvégén szept. 24.-én lesz Székesfehérváron.
Kiegészítés: ez egy régebbi 2011-ből való bejegyzésem, azt hogy idén hol lesz (lesznek) Lecsó-fesztivál (-ok) fogalmam sincs, most még, de ha megtudom, fogok szólni ;)

 












KRUMPLIS LECSÓ
Hozzávalók:
1 kg paprika
50 dkg paradicsom
50 dkg burgonya
25-30 dkg vöröshagyma
sertészsír
őrölt kömény, só
A burgonyát majdnem (félig) megfőzzük; ez a pontos meghatározás; tehát amikor azt mondjuk, hogy még tíz perc kell neki, (akkor jó), és nagy lyukú reszelőn lereszelve, a hagyományosan készített lecsó utolsó 5-10 percében fejezzük be a főzését, Laci bácsi után szabadon, egy picike kömény ízesítéssel. 
A krumplis lecsó magában is nagyon finom étel, de egy falatka szalonnával vagy (és) egy darabka kolbásszal nyugodtan megkoronázhatjuk.















DARÁLT HÚSOS-LECSÓ, MAJORÁNNÁS RIZZSEL
Hozzávalók:
35 dkg darált hús
15 dkg szalonna
50 dkg paprika
25 dkg paradicsom
1 fej vöröshagyma
2-3 ger. fokhagyma 
sertészsír
borsikafű
őrölt kömény, só
köretként majoránnával ízesített párolt rizs
A szalonnát apró kockákra vágva kipirítjuk, (ha a sors úgy kívánja) szükség szerinti mennyiségben zsírt adunk hozzá, rátesszük  a darált húst, és a egy kevés víz és a zúzott fokhagyma hozzáadásával, félig megpároljuk. 
Csak ezután adjuk hozzá a félkarikára vágott vöröshagymát és a paprikát, beízesítjük borsikafűvel, köménnyel, sóval (én csípősen szeretem, de ez mindenki a saját szíve-joga). 
Fedő alatt tovább pároljuk és kb.:10 perc elteltével hozzáadjuk a paradicsomot, majd finom szaftos készre főzzük. 
Ajánlatom hozzá a hagyományosan készített, viszont majoránnával ízesített párolt rizs, de bármilyen más köret is megfelel.

  

2011. szeptember 11., vasárnap

Csak bátran 2.

Tegnapelőtt rakott káposztát készítettem a hagyományos módon és nagyon finomra sikerült (talán nem véletlen). De valójában mi is az a hagyományos mód?! Valószínűleg  mindenkinek az amit megszokott, ahogy Ő el szokta készíteni, vagy az Anyuja, szerencséseknek a Mamája. Talán érdekes, talán nem, de most felsorolok néhány hagyományos elkészítési lehetőséget : Savanyú káposzta, darált hús pörköltessen vagy paprika nélkül, esetleg egy kis paradicsommal, néhol friss "lecsóval", összekeverve a rizzsel vagy külön rétegben. A káposzta félig megfőzve, párolva sunyi kis szalonnás alapon, majoránnával, rozmaringgal, babérlevéllel vagy teljesen nyersen, "hosszúkásan" vagy egyszer- kétszer átvagdosva. Tejföl a tetejére vagy talán a rétegek közé is? Találkoztam már olyannal is, amelyiknél a hús nem darált volt, hanem kis kockákra vágva. Vannak tájegységek ahol a savanyú káposztát kaporral is fűszerezik. Természetesen létezik vegás változat is, én például a vegásat gomba pörkölttel készítem.
A rakott káposztáról jutott eszembe, hogy olyan rég dicsekedtem:)  Képzeljétek el egyszer egy egyszerű receptem, egy őrült ötletem a Hét receptje lett egy heti magazinban nagy Meglepetés- emre.
Hát ezért-, és nem győzöm mondani elégszer, amit megfőztök, alkottok, írjátok le, jegyezzétek meg, mert előfordulhat, hogy egyszer... XD














RAKOTT PALACSINTA CSABA MÓDRA
Hozzávalók:
8 db palacsinta (sós)
40 dkg darált hús
40 dkg savanyúkáposzta
25 dkg túró
5-10 dkg szalonna
1 p. tejföl
1 fej vöröshagyma
1 ger. fokhagyma
1 db tojás
1-2 db babérlevél
fűszerpaprika 
őrölt kömény
kapor
bors, só
A darált húst, babérlevél ízesítéssel, pörköltes módon elkészítjük, ügyelve arra, hogy ne legyen túl sok (híg) szaftja. A "kimosott" savanyú káposztát párszor átvagdossuk, aprítjuk és a szintén apróra kockázott szalonnán megpároljuk. 
Elkészítjük a kapros túrót, sóval, borssal ízesítve és egy kanálka tejföllel lazítva. 
Palacsintányi helyen finoman kizsírozunk egy tepsit, sütőlemezt és erre rétegezzük a palacsintánkat. 8-4-2-1.
A káposztát 4 részre osztjuk, a húst 2 részre, a túrót pedig 1 részre. 
Aztán elkezdjük a rétegezést: palacsinta- káposzta- palacsinta- hús- palacsinta- káposzta- palacsinta- kapros túró- palacsinta- káposzta- palacsinta- hús- palacsinta- káposzta- palacsinta. 
A maradék tejfölt egy tojással elhabarjuk (igény szerint sózhatjuk) és a rakott palacsintánkat bevonjuk vele. 
Sütőben közepes lángon szép pirosra sütjük, tálaláskor tejfölt, kapros tejfölt adhatunk mellé.